Ege Haberleri

  AB’ye İzmir’den güneş panelleri

  Can ÖZLÜ / İZMİR (DHA)
  16.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

  DataTSP firması, 2009 Mayıs’ta başladığı güneş paneli üretiminde ilk ihracatı yaptı. Yönetim Kurulu Başkanı Torrent, “İzmir iklim olarak çok şanslı” dedi.

  ÇİĞLİ Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’nde (İAOSB) geçen yıl 12 milyon Euro yatırımla Fransız ve Türk ortaklığında kurulan DataTSP AŞ, ürettiği fotovoltaik güneş panellerinin ihracatına başladı.

  Türkiye’de ilk kez yerli üretim güneş panellerini İzmir’de imal eden firma, 10 bin metrekarelik fabrikada, ilk etapta yıllık 100 bin fotovoltaik güneş paneli üretmeyi planlıyor.

  İlgimizi çekmeye başladı

  İlk planda 500 adetlik panel ihraç ettiklerini belirterek, yapılacak her üretimle birlikte yeni ihracat kapıları aralanacağını söyleyen Yönetim Kurulu Başkanı Pierre Yves Torrent, “Türkiye’de bol olan, ancak yeterince kullanılamayan yenilenebilir enerji kaynakları, dünyayı saran ekonomik krizle birlikte ilgimizi çekmeye başladı” dedi. Dünyayı sarsan krizin ticaretin her alanını etkilediğine vurgu yapan Torrent, önümüzdeki süreçte, hükümetin de yenilenebilir enerji kaynaklarına destek vereceğini belirtti.

  DÜNYACA ÜNLÜ

  Uluslararası piyasada 20 yıldır faaliyet gösteren Fransa merkezli Datatechnic International firması ile yerli sermaye işbirliği sonucunda kurulan DataTSP, güneş paneli üretiminde dünyanın lider hammadde üreticilerinden Alman Q-Cell’in silisyum hammaddesi, üretim hattında ise İsviçre makinelerini kullanıyor. Ayrıca firma, panellerin üretiminde kullanılan çeşitli malzemeleri de Türk firmalarından tedarik ediyor.

  110 GÜN GÜNEŞ

  Türkiye’de ilk kez İzmir’de kurdukları tam otomasyon sistemiyle el değmeden elektrik enerjisi üretiminde kullanılan panelleri ürettiklerini kaydeden Torrent, “Türkiye, 110 gün gibi yüksek bir güneş enerjisi potansiyeline sahip. Gerekli yatırımların yapılması halinde yılda birim metrekareden ortalama olarak 1.100 kWh’lik güneş enerjisi üretilebilir. Ege Bölgesi de güneş enerjisi kullanımında önemli bölgelerden biri olarak dikkat çekiyor” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı