Ege Haberleri

  951 günlük çoban

  Bahri KARATAŞ, (DHA)
  07.08.2012 - 02:33 | Son Güncelleme:

  İZMİR’de karaciğer nakilleriyle adını duyuran Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Yavuz Astarcıoğlu ile aynı bölümde görev yapan uzman doktor G.A.Y. arasındaki yakın ilişki 2005’te davalık oldu.

   

  G.A.Y., Astarcıoğlu’nun kendisine birkaç kez tecavüz ettiğini, evinde zorla alıkoyduğunu ve dövdüğünü iddia ederek şikayetçi oldu. Cumhuriyet Savcısı, Prof. Astarcıoğlu hakkında 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde, zorla cinsel ilişkiye girmekten 15 yıl hapis cezası istemiyle dava açtı.

  Uzman doktor G.A.Y., “Astarcıoğlu’yla asistan doktor olarak görev yaparken tanıştım. Nişanlımdan ayrılmıştım. Duygusal yakınlaşma 3-4 ay sürdü. Olay akşamı Prof. Astarcıoğlu evine çay içmeye çağırdı. Gittiğimde alkol alıyordu. İlişkiye girmek istedi. Kabul etmeyince vurdu. Tecavüz etti. Kaçmak isteyince yeniden tecavüz etti. Bunları anlatmamam için tehdit etti” dedi.

  Suçlamaları kabul etmeyen Prof. Astarcıoğlu, “Evlenmek istiyordu. İlişkinin devam edip etmeyeceğini sordu. Etmeyeceğini söyleyince sinirlendi. Bu nedenle tokat attım. Zorla sahip olmuş değilim” diye konuştu.

  Astarcıoğlu, zorla cinsel ilişkiye girmekten 6 yıl 9 ay hapse çarptırıldı, hürriyeti tehdit suçundan ise beraat etti. Yargıtay 5. Ceza Dairesi cezayı onarken, beraat ettiği diğer suçtan da yargılanmasına karar verdi.

  Fethiye’de çoban

  Kararın onanmasının ardından Prof. Astarcıoğlu üniversitedeki görevinden ayrılıp ortadan kayboldu. Güvenlik güçleri ve Interpol tarafından da kırmızı bültenle tüm dünyada aranan Astarcıoğlu bulunamadı. Polis, gelen yüzlerce ihbarı değerlendirdi. Bu ihbarlardan birinde Prof. Astarcıoğlu’nun Fethiye’nin bir dağ köyünde çobanlık yaptığı belirtildi. Adı geçen köye giden ekipler, Astarcıoğlu’nun kendileri gelmeden kaçtığını tespit etti.

  Bu arada, 951 gündür aranan Prof. Astarcıoğlu’nun, 25 Temmuz’da Manisa’da yakalanıp cezaevine konulduğu ortaya çıktı. Manisa Cumhuriyet Başsavcılığı, durumu İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’na bildirdi. Savcılık, Astarcıoğlu’nun başka suçtan yargılanmasının devam ettiği için Buca Cezaevi’ne nakledileceğini belirtti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı