Ege Haberleri

  91 YIL SONRA...

  Hürriyet Haber
  10.06.2013 - 00:00 | Son Güncelleme:

  91 yıl sonra memleketinden gelenleri hasta yatağında karşılayan Dimitrula Kostaoglou hem ağladı hem de ağlattı.

  SELÇUK Belediye Başkanı Vefa Ülgür ve Selçuk Efes Kent Belleği ekibi, yıllardır sürdürdükleri mübadiller çalışmaları kapsamında Yunanistan’a gitti. Selanik, Kavala, Alasonia, Serez, Drama, Elefteropolis, Dedebal, Dion, Katerini gibi şehirleri ve köylerini ziyaret eden, bir bölümü 90 yaş üzeri birinci nesil mübadiller, bir bölümü de daha genç olan mübadil çocukları ve torunları ile görüşmeler yapıldı.

  Ziyarette herkesi duygulandıran sözler Dimitrula Kostaoglou’dan geldi. Ekibi hasta yatağında karşılayan 98 yaşındaki Kostaoglou, 7 yaşında yaşadığı mübadelenin yarattığı dramı, anlattıklarıyla gözler önüne serdi. O günkü adıyla Çirkince, şimdiki adıyla ise Şirince’den savaş nedeniyle Yunanistan’a göç etmek zorunda kaldıklarını güzel Türkçesi ile anlatan Dimitrula Kostaoglou, “Türklerle Rumlar kardeş gibiydi. Savaş ayırdı bizleri. Bir daha savaş olmasın” dedi ve özlem dolu selam yolladı.

  Her biri ayrı öykü

  10 yaşına kadar Tokat’ta yaşayan ve asker olan ağabeyini Türkiye’de bırakıp Yunanistan’a göç etmek zorunda kalan 107 yaşındaki Despina Savidou, “Muharebe bizi bu hale getirdi, bir daha olmasın” diye konuştu. Ailesi Yunanistan’a geldiğinde, iki yıl Yunanistan’daki Türkler tarafından misafir edilen Maria Semertzi ise ekibe büyük misafirperverlik gösterdi. Semertzi, “O zor günlerde aileme kapısını açan, yemeğini bölüşen Türk insanını evimde ağırlamaktan büyük mutluluk duyuyorum” dedi.

  ÜLGÜR: ÇOK ETKİLENDİK

  Başkan Vefa Ülgür, adım başı yarım yamalak da olsa Türkçe konuşan insanlara rastlanabilen, Türk dizilerinin hayranlıkla izlendiği, yaşanan ekonomik krizin yüzlerindeki gülümsemeyi silemediği Yunanistan halkının misafirperverliğinden çok etkilendiklerini ifade etti. Ülgür, “Bu çalışma sayesinde kaybolmak üzere olan çok değerli bilgi ve belgeleri kayıt altına aldık. Eylülde açacağımız sergide kamuoyuyla paylaşacağız” diye konuştu.

   

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı