Ege Haberleri

  9 Eylül coşkuyla kutlanacak

  Hürriyet Haber
  09.09.2013 - 01:28 | Son Güncelleme:

  İZMİR’in düşman işgalinden kurtuluşunun 91. yıldönümü bu yıl resmi törenin yanısıra çok farklı etkinliklerle kutlanacak.

  İlk kez 9 Eylül 1923 tarihinde İzmir’in kurtuluşundan bir yıl sonra gerçekleştirilen ve 1969 yılına dek aralıksız süren, 43 yıl aradan sonra geçen yıl yeniden başlatılan “Zafer Yürüyüşü” geleneği, bu yıl da devam edecek. İzmir Büyükşehir Belediyesi, Türk Ordusu’nun 9 Eylül 1922 günü İzmir’e girerken kullandığı güzergah üzerinde düzenlenen yürüyüşe tüm İzmirlileri davet etti. Sadece ellerindeki Türk bayraklarıyla katılmaları istendi. 9 Eylül Pazartesi günü İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun da katılımıyla saat 09.00’da Basmane Karakolu’ndan hareket edecek tarihi yürüyüş kolu, Anafartalar Caddesi ve İkiçeşmelik Caddesi’ni takip ederek Cumhuriyet Meydanı’na ulaşacak.

  Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da Twitter hesabından İzmirlilere çağrı yaparak, “9 Eylül sabahı saat 09.00’da Basmane Karakolu önünden başlatacağımız 91. Yıl Zafer Yürüyüşü’ne tüm hemşerilerimi bekliyorum. Sadece Türk bayraklarıyla bezenmiş Zafer Yürüyüşü’ne güçlü bir katılım, 9 Eylül’ü istismar çabalarına en güzel yanıt olacaktır” dedi.

  Zafer Yürüşü’nün son bulacağı Cumhuriyet Meydanı’nda saat 10.00’da resmi tören Atatürk anıtı önünde saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayacak. Asker ve izci öğreniler göndere bayrak çekecek. Anıta çelenk konulacak. Saat 10.30’de ise Vilayet binası önünde İzmir Valisi Mustafa Toprak, Ege Ordusu ve Garnizon Komutanı Orgeneral Abdullah Atay ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı’nın yerini almasından sonra temsili olarak İzmir’in kurtarılması canlandırılacak. Türk Bayrağı’nın göndere çekilmesinin ardından İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Süvari Birlik Komutanı’na plaket verecek. Cumhuriyet Meydanı’nıda ise kutlama töreni saat 11.00’da başlayacak.

  TÜRK YILDIZLAR GÖSTERİSİ, MANGA KONSERİ

  9 Eylül İzmir’in Kurtuluş Günü etkinlikleri, bu kez önceki yıllardan farklı olarak tek merkez yerine aynı anda farklı noktalardan gerçekleştirilecek ve kentte gerçek bir festival havası estirecek. Konserler, yarışmalar, su ve ışık gösterileri ile birlikte kentin dört bir yanında çeşitli kutlamalar gerçekleştirilecek. 9 Eylül gecesi Gündoğdu Meydanı, Bostanlı Rekreasyon Alanı, Göztepe Denizatı Heykeli önü ve Bayraklı Rekreasyon Alanı’nda aynı anda konserler düzenlenecek. Saat 18.00’de Gündoğdu Meydanı üzerinde Türk Yıldızları’nın akrotim gösterisi sergilenecek. Saat 19.00’da gösteri mekanı gökyüzünden denize taşınacak. Körfezde kano ve yelkenli gösterisi yapılacak. 9 Eylül’le özdeşleyen Fener Alayı yürüyüşü saat 20.30’da Cumhuriyet Meydanı ile Gündoğdu Meydanı arasında gerçekleştirilecek. Saat 21.00’de Gündoğdu Meydanı’nda İzmir’in pek çok noktasından izlenebilecek görsel bir şov sunulacak. İzmir Körfezi, su perdesi ve ışık gösterileriyle renklenecek. Konserler de yine aynı saatte başlayacak. Gösterilerin merkezi konumundaki Gündoğdu Meydanı’nda “Manga” grubu sahne alacak. Aynı dakikalarda Bostanlı Rekreasyon Alanı’nda DJ Koray Candemir (Kargo'nun solisti) ve DJ Harun Tekin (Mor ve Ötesi'nin solisti), Göztepe Denizatı Heykeli önünde DJ Berna Öztürk, Bayraklı Rekreasyon Alanı’nda İzmir Büyükşehir Belediyesi Pop Orkestrası, konser ve sahne şovlarıyla 9 Eylül coşkusunu doruğa taşıyacak.

  TARAFTAR ATEŞİ

  Bu yıl ilk kez 11 metropol ilçe belediyesinin İzmir Büyükşehir Belediyesi önderliğinde hazırladığı görkemli kutlamalara, kentteki spor kulüplerinin taraftar guruplarından da destek geldi. 6 spor kulübünün taraftarları, 9 Eylül akşamı saat 21.09’da, İzmir sahilini, bir uçtan diğer uca meşaleleriyle aydınlatacak.

  Karşıyaka Spor Kulübü, İzmirspor, Altay, Altınordu, Bucaspor ve Göztepe Spor taraftar gurupları, “9. Ayın 9’unda Saat 9’u 9 Geçe” sloganıyla tüm İzmirlileri, 9 Eylül akşamında Karşıyaka, Bayraklı, Alsancak ve Göztepe sahiline davet etti.

  9 Eylül Pazartesi günü akşam Bostanlı’dan Göztepe’ye uzanan İzmir sahilinde zincir oluşturacak olan taraftarlar, saat 21.09’da aynı anda meşalelerini yakarak, görkemli bir görsel şova imza atacak.

  ‘9EylüldeİzmirTekYürek' uzantılı Facebook ve Twitter sayfalarından da İzmirlileri davet eden 6 kulübün taraftarları, bu görsel şovu görüntüleyen vatandaşlara da, fotoğraf veya videolarını bu sayfalarda paylaşma çağrısında bulundu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı