Ege Haberleri

  85'inci İzmir Fuarı için düğmeye basıldı bile

  Banu ŞEN / HÜRRİYET
  30.08.2015 - 17:00 | Son Güncelleme:

  İZMİR Enternasyonal Fuarı (İEF), “Köklü geçmiş aydınlık gelecek” sloganıyla 84’üncü kez kapılarını açtı.

  Türk fuarcılığının doğum yeri İzmir bir yandan Gaziemir’deki yeni fuar kompleksi ‘Fuar İzmir’ ile çıtayı yükseltirken, bir yandan da geleneksel ve tarihi İEF markasını koruyor. Büyükşehir Bele-diyesi, henüz 84’üncüsü kapanmadan 85’inci İEF için kolları sıvadı. Başkan Aziz Kocaoğlu, “İEF’ye gençlik aşısı” niteliğindeki yenilikleri Hürriyet EGE’ye anlattı.


  Yeni bir içerik geliyor

  İEF’nin yeni içeriğinin katılımcı bir anlayışla gerçekleşeceğini belirten Kocaoğlu, “İzmir Büyükşehir Belediyesi fuarların bir kent ekonomisinin canlılığını sağlamaktaki öneminin farkında olarak, dünyadaki eğilimler doğrultusunda yol alabilmek için kendi kaynaklarıyla yeni fuar alanı geliştirerek Fuar İzmir’i açtı. Şimdi, İEF markasını ve bu markanın taşıdığı enternasyonellik iddiasını sürdürmek için Fuar’a yeni bir içerik kazandırmak istiyoruz. Bu yönde katılımcı yönetişimin vizyonuna uygun olarak, fuarla ilgili kesimler, fikir önderleri ve İzmir’i sevenleri bir araya getirerek bu konuda görüş geliştirildi. Ortaya çıkan görüş 2009’da toplanan Kültür ve Sanat Çalıştayı’ndaki vizyon paralelinde oldu” dedi.

  85inci İzmir Fuarı için düğmeye basıldı bile


  Gençlik festivali yapılacak

  İzmir’in enternasyonellik iddiasını bu çalıştayda ortaya konulan inovasyon ve tasarım kenti olma amacı doğrultusunda sürdürmesi, bunun için de bir uluslararası ödül oluşturulmasının benimsendiğini belirten Başkan Kocaoğlu, şöyle devam etti: “Bu toplantıda ortaya çıkan ikinci görüş, İEF’nin İzmir halkı bakımından öneminin Fuar günlerinde kente getirdiği yaşam coşkusundan doğduğu ve bu nedenle ödül verilecek günlerde Kültürpark’ta ve kentte bir gençlik festivalinin düzenlenmesi oldu. İEF’nin enternasyonellik ve yaşama coşku getirmek niteliklerini bu çizgide yeniden üretmek için çalışmalara başlandı. Bu yeniden üretimde gençlik, merkezdeki kavram olarak ele alındı. Zira, gelecek onların başarılarında ve coşkularında. Uluslararası düzeydeki tasarım iddiası gençler arasında uluslararası çalıştaylarla, sergilerle ve tasarım ödülleriyle ortaya konulacak. Kentsel yaşama coşku uluslararası gençlik festivaliyle taşınacak.”


  İlk uygulama seneye
  Kocaoğlu projenin önümüzdeki yıldan itibaren uygulanmaya başlayacağını da sözlerine ekleyerek, “Önümüzdeki yıl ilk projeler ve düşünceler uygulanacak. Sonrasında her sene yeni projeler ve düşüncelerin uygulamaya konulmasıyla, başarılı olmayanların elenmesiyle mükemmelliğe doğru yol alınacak. Kısacası İzmir’in enternasyonellik iddiasının canlandırılmasının ve İzmirlinin yaşamına festival coşkusunun nasıl taşınacağının içeriği hep birlikte belirlenmiş olacak” diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı