Ege Haberleri

  8500 yıllık tarihi yaşayarak öğrendiler

  İZMİR (DHA)
  02.09.2015 - 13:45 | Son Güncelleme:

  Bornova Beledilyesi’nin Yeşilova Höyüğü Ziyaretçi Merkezi, büyük ilgi görüyor. İzmir’in 8 bin 500 yıllık tarihini ortaya çıkaran Yeşilova Höyüğü’nün bitişiğinde yapılan ve 2014 yılında hizmete giren Ziyaretçi Merkezi, bir yıl içinde 10 binin üzerinde misafiri ağırladı.

  8500 yıllık tarihi yaşayarak öğrendiler

  Bornova Belediyesi, Ege Üniversitesi ve Kültür Bakanlığı’nın desteğiyle hayata geçirilen proje, Türkiye’de kazı alanı ve ziyaretçi merkezinin bir arada bulunduğu ilk ve tek tarihi merkez olma özelliğine de sahip. Kazı evi, kazı alanları, sergi salonları, eğitim alanları, kafetarya ve neolitik köy gibi alanlardan oluşan Ziyaretçi Merkezi, randevu sistemi ile çalışıyor. Gelen gruplar uzmanlar tarafından gezdirilerek bilgilendirilirken, o dönemlerin yaşam tarzı da deneysel bir sunumla misafirlere anlatılıyor. Kazılarda elde edilen yaşam biçimlerine ait bilgiler doğrultusunda hazırlanan Neolitik Köy’de ziyaretçiler zaman yolculuğuna çıkarılarak o dönemlere ait yaşamı deneyimleyebiliyor.

  8500 yıllık tarihi yaşayarak öğrendiler

  Bornova Belediyesi Yeşilova Höyüğü Ziyaretçi Merkezi’nin yurt dışında büyük ilgi gördüğünü söyleyen Kazı Başkanı Pof. Dr. Zafer Derin, "Bir çok turist grubu buraları görmek için geliyor. Ayrıca yurt dışından kazılarda çalışmak için gelen gönüllü lise öğrencilerimiz de var" dedi. Bornova Belediyesi’nin kendilerine destek olduğuna da dikkat çeken Derin, "Burası insanların bakış açısını değiştiren bir yer olmaya başladı. İzmir’in ve Bornova’nın turizmi açısından da önemli bir rol üstlendi" diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı