Ege Haberleri

  8.5 kiloluk Çiğdem’e 150 kiloluk yapay kalp

  Nesrin COŞKUN, (DHA)
  16.02.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  18 aylık, 8.5 kilo ağırlığındaki Çiğdem Gürler’e, Ege Üniversitesi Hastanesi’nde, bağış organ bulununcaya kadar 150 kiloluk yapay kalp cihazı takıldı.

  KOCAELİ’de yaşayan ev hanımı Yaşagül Gürler’le (34) memur Müjdet Gürler’in (37) üç kızından en küçüğü olan, 2009 doğumlu Çiğdem’in kalbinde, dört aylıkken ‘üfürüm’ olduğu belirlendi. Gürler çifti, minik bebeklerini önce Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne, oradan da İstanbul’da bir özel hastaneye götürdü.
  ‘Mitral kapak yetersizliği’ tanısı konulan Çiğdem, geçen aralıkta kapak tamir ameliyatı geçirdi. İyi geçtiği söylenen operasyondan 20 gün sonra taburcu edilen minik kız, bir hafta sonraki kontrolde de iyi bulundu. Ancak bu durum uzun sürmedi, beş gün sonra solunum yetmezliği nedeniyle yine hastanelik oldu.
  Yeniden İstanbul’a götürülen Çiğdem’e bu kez Başkent Üniversitesi Hastanesi’nde anjiyo yapıldı. Aile, nakil için sevk edilecekleri Ankara’dan haber çıkmayınca Ege Üniversitesi’ne yönlendirildi. Burada küçük kıza, yetişkinlere takılan çantada taşınabilir büyüklükteki yapay kalp takılamadığı için 150 kiloluk cihaz bağlandı.


  Aksi halde kaybedecektik

  Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı, Kalp Nakil Programı Sorumlusu Prof. Dr. Mustafa Özbaran, “Çiğdem, yapay kalp taktığımız ikinci en küçük hastamız. Çocuğun son dönemleriydi, herhangi bir müdahale olmasaydı şu an kaybetmiş olacaktık. Çok yeni ama her şey olağan gidiyor. Bundan sonra da hızla kilo alma sürecine girer” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı