Ege Haberleri

  7’den 77’ye eskrim

  İlker KILIÇASLAN / MANİSA, (DHA)
  29.09.2015 - 14:00 | Son Güncelleme:

  MANİSA Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü, bir ilke imza atarak gençlere ve orta yaş kesimine yönelik, kendi bünyesinde eskrim kursu açtı.

  Kılıçla yapılan spor sanatı olarak bilinen eskrim artık Manisalı gençlere ve orta yaş kesimine de öğretilecek. Manisa Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü, kendi bünyesinde ücretsiz olarak Atatürk Spor Salonu’nda eskrim kursu vermeye başladı. 17 Eylül’de başlayan eskrim kursu, Manisa Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Antrenörü ve uluslararası eskrim hakemi İpek İrem Ülkü tarafından veriliyor.

  DİKKAT BOZUKLUĞU İÇİN ESKRİM

  Kılıç sanatı sporunun insanların stres atmasında ve özellikle hiperaktif insanların dikkat bozukluğunun çözümünde önemli bir araç olduğunu belirten antrenör İpek İrem Ülkü, "Eskrim her yaş grubuna hitap eden bir spordur. Eskrim hiperaktivite dikkat bozukluğu gibi problemlerin çözülmesine, sayısal zekayı en iyi şekilde geliştirmeye yönelik bir spor olarak da görülebilir. Özellikle insanın stres atmasına birebir yardımcı olur. Bu nedenle 8 yaşından orta yaş gurubuna kadar bir çok kişi bu sporu yapabilir" diye konuştu.

  Eskirimin özel giysiler eşliğinde yapıldığına dikkat çeken antrenör Ülkü, "Tel kafesten bir maske, koruyucu bir yelek, sağlam keten ya da branda bezinden bir ceket ve yumuşak eldivenler giyilir. Bu giysiler eskrimciyi yaralanmalardan korur. Eskrim karşılaşmaları, genişliği 1.5 metre ve uzunluğu 14 metre olan bir pistte yapılır" diye konuştu. Antrenör Ülkü, eskrim kursunun hafta için Çarşamba-Cuma günleri saat 17.00-19.00 arasında, hafta sonu ise Cumartesi-Pazar günleri saat 10.30-13.00 arasında Atatürk Spor Salonu’nda yapılacağını da söyledi.

  HEDEFİMİZ SPORCU SAYIMIZI ARTTIRMAK

  Ücretsiz olan eskrim kursuna şu an 15’i Celal Bayar Üniversitesi’nden olmak üzere 25 kişinin kayıt yaptırdığını dile getiren Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Dr. Savaş Duman, "Hedefimiz sporcu sayımızı arttırmak ve yetenekli çocukları eskirim sporuna kazandırmaktır. Manisa’dan başarılı eskrim sporcularının çıkacağını umut ediyoruz. Özellikle ailelerimizin çocuklarını bu spora özendirmelerini istiyoruz. Çünkü eskrimin çocuğa kazandırdığı disiplin ve yoğunlaşma yeteneğinin derslerine nasıl olumlu yansıdığını görecekler. 7’den 77’ye herkesi eskrim yapmaya davet ediyoruz" diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı