Ege Haberleri

  7.65’lik silahla üçüncü cinayet

  Hürriyet Haber
  28.04.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İzmir’de 3 gün içinde, 7.65 milimetre çapındaki tabancayla işlenen cinayetlere bir yenisi daha eklendi. Hazal takma adlı travesti Mustafa Has, da başından vuruldu.

  İZMİR üç geceyi cinayet kabusuyla geçirdi. Balçova’daki iki cinayetin ardından da bu kez Konak’da aynı yöntemle bir travesti başından vurularak öldürüldü. Polis üç cinayeti de aynı kişinin işlediği düşüncesiyle seri katilin peşine düştü. Kentte özellikle kadınlar gece sokağa çıkmaya korkarken, polis “Manyak gaspçı” peşinde.  Türkiye’nin en huzurlu kentlerinin başında gelen, herkesin, özellikle de kadınların 24 saat sokakları kullanabildiği İzmir üç gece işlenen üç “kopya cinayetle” sarsıldı. Aynı kişinin işlediği düşünülen cinayet serisi Balçova İlçesi’nde geçen pazar günü saat 00.30 sıralarında başladı. Bir bankada çalışan 27 yaşındaki Esra Yaşar evine 50 metre kala sokakta yürürken başından 7.65 milimetre çapındaki tabancayla vurularak öldürüldü. Yaşar’ın çantası da alındı. Polis bu cinayete “Gasp cinayeti” diye bakarken, bir gece sonra 200 metre mesafede, İzmir Ekonomi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi 1’inci sınıf öğrencisi 22 yaşındaki Ayşe Selen Ayla da yine çapta bir tabancayla başından tek kurşunla vurularak öldürüldü. İki cinayetin ardından polis Bolçova’ya adeta çıkarma yaptı. Gece boyunca sivil, resmi yaya devriyeler, motosikletli yunus timleri, araçlı asayiş ekipleri Balçova’da devriye gezdi. “Tedirgin gece bitti” denirken bu kez yine 7.65’lik tabanca Konak’da patladı.  BU KEZ KURBAN TRAVESTİ

  7.65’lik silahla üçüncü cinayet7.65’lik silahla üçüncü cinayet

  Dün saat 05.30 sıralarında, Fevzipaşa Bulvarı 913 Sokak’ta tarihi Kavaflar Çarşısı Kavukzade Kapısı önünde park halindeki araçtan silah sesi gelince bölgede bir fırında çalışan işçiler polisi aradı. Olay yerine gelen polis ekipleri şoför kapısı açık 35 HZL 46 plakalı otomobilin direksiyon koltuğunda başından vurulmuş bir travestinin cesedini buldu. Pantolonu yarıya indirilmiş travestinin başından vurularak öldürüldüğü anlaşıldı. Kimlik yoklamasında öldürülen kişinin Azra takma adlı 30 yaşındaki Mustafa Has olduğu anlaşıldı. İlk belirlemede Mustafa Has’ın çantası ve cep telefonu bulunamadı. Kemeraltı Çarşısı’nda bir arkadaşlarının başından vurulduğunu öğrenen travestiler geldikleri olay yerinde sinir krizi geçirdi, polise tepki gösterdi. Azra takma adlı Mustafa Has’ın eşcinsellerin üye olduğu Siyah Pembe Üçgen Derneği üyesi olduğu, bugün de kimliğini, adını değiştirmek için duruşmaya çıkmaya hazırlandığı da öğrenildi.

  ROBOT RESMİ ÇİZİLDİ

  İzmir’de herkes iki genç ve güzel kadınla bir travestinin neden öldürüldüğü sorusunun yanıtını arıyor. Kurbanın başına tek kurşunla infazlar bir zamanlar özellikle Güneydoğu’da yaygın olan Hizbullah infazlarını akla getirdi. Türkiye’nin batıya açılan penceresi olan İzmir’de panik, korku yaratmak için terör örgütlerinin de böyle bir yönteme başvurmuş olabileceği üzerinde de duruldu. Ancak kadınlarla sorunu olan piskopat bir katilin dikkat çekmek amacıyla bunlara kalkışmış olabileceği de göz önünde tutuluyor. Bu arada gasp için iki cinayeti işleyen katilin, elde ettiği bir miktar para ile üçüncü gece eğlenmek amacıyla travesti aramış olabileceği de belirtiliyor. Ancak tüm gasp cinayetlerinde saldırganlar çantasını veya cüzdanını vermekte direnenleri öldürürken son olaylarda, katilin böyle bir girişimde bulunmadan tabancasını kullanıp sonra çantaları alması olayları klasik bir gasp cinayeti olmaktan çıkarıyor.
  İzmir Emniyet Müdürlüğü görevlileri, görgü tanıklarının verdiği bilgiler ve güvenlik kamerası görüntülerinden yararlanarak, kentte korku yaradan üç cinayeti işlediği üzerinde durulan katilin robot resmini çizdi. 

  GÜVENLİK KAMERASI KAYDI

  Polisin olay yerinde yaptığı incelemede 7.65 çapında bir kovan ve bir dolu mermi aracın dışında bulundu. Otomobilin Mustafa Has’a değil bir arkadaşı adına kayıtlı olduğu belirlendi. Adli Tıp Kurumu’na götürülen Mustafa Has’a yapılan otopside kurşunun sol kulak memesinden girip başına saplandığı anlaşıldı. Çekirdek, diğer olaylarla da karşılaştırılmak için çıkarıldı. Cinayetin cinsel ilişki sonrasında işlenip işlenmediğinin ayrıntılı laboratuvar tahlillerinden sonra sonra belirleneceği belirtildi. Bu arada travesti Has’ın direksiyon koltuğunda pantolonunun yarıya indirilmesinin nedeni de çözülmeye çalışılıyor. Saldırganın cinsel ilişkiden sonra aracın dışına çıkıp tabancasını ateşlediği veya cinsel ilişkiye girmeden önce pazarlık ederken tabanca tehtidiyle pantolonunu indirtip daha sonra Has’ı öldürdüğü üzerinde duruluyor. Bu arada olay yerinde bulunan dolu mermide iğne izi olmadığını gören uzmanlar, saldırganın ilk mermiyi namluya verirken düşürdüğü, ikinci mermiyle cinayeti işlemiş olabileceğini belirtti. Patlamamış mermide parmak izi olabileceği belirtilirken bunun olayın aydınlatılmasında büyük rol oynayabileceği de bildirildi.

  Travesti Mustafa Has’ın öldürüldüğü bölgede konut bulunmuyor. İşyerleri de gece kapalı olduğundan olayın görgü tanığı çıkmadı. Ancak bir fırında çalışan işçilerin silah sesini duyduktan sonra caddeye çıkınca aracı görüp polisi aradığı öğrenildi. Polisin çevrede yaptığı incelemede bir işyerinin güvenlik kamerası görüntüsüne el konuldu. Güvenlik kamerasında saat 05.25 sıralarında yeşil montlu, kot pantolonlu, elinde siyah poşet olan birinin hızlı hızlı bölgeden uzaklaşırken görüntüleri bulundu. Muhtemel zanlının olay yerinden hızlıca uzaklaşırken, sık sık arkasına dönüp kontrol ettiği görüldü. Bu arada cinayet bölgesindeki taksi durağında saat 01.00’e kadar taksi bulunduğu, daha sonra bölgede kimse kalmadığından taksi durağının da olay sırasında boş olduğu anlaşıldı.

  POLİS AYAĞA KALKTI

  Polis üçüncü cinayetin ardından tam anlamıyla alarma geçti. Cinayeti soruşturan uzman ekiplere Terörle Mücadele Şubesi de destek verdi. İkinci cinayet ve son cinayetle ilgili görüntü kayıtlarının karşılaştırılıp polisin muhtemel bir zanlı profili oluşturduğu, bu çerçevede tüm sabıka kayıtlarının karşılaştırıldığı belirtildi. Polis bu konuda resmi bir açıklama yapmasa da üç cinayetin “Seri katil” tarafından işlendiği savıyla çalışmalarını sürdürdüğü öğrenildi. Bu arada polis bazı plakaları anons ederek yakalanması için ekipleri uyardı. 

  BÜYÜK İHTİMALLE AYNI TABANCA

  İlk olayda öldürülen bankacı Esra Yaşar cinayetinde boş kovan bulunamadı. Ancak otopside çekirdek kafatasından çıkarıldı. İkinci cinayette de üniversiteli Ayşe Selin Ayla’nın tabancayla arkasından ateş edildi. Kurşun genç kızın sağ kulağının arkasından girip sol kulağının arkasından çıktı. Bu olayda polis boş kovanı elde ederken, mermi çekirdeği bulunamadı. Travesti cinayetinde ise polis hem boş bir kovan, kulanılmamış bir mermi ve otopside kafatasından çıkan mermi çekirdeği buldu. Üç cinayette aynı 7.65 çapında tabancanın kullanıldığı üzerinde duran polisin Kriminal Laboratuvarda yaptığı ilk incelemesinde ikinci cinayet olan Ayşe Selin Ayla ile son olayda Mustafa Has’ı öldüren silahın aynı olduğu boş kovanların karşılaştırılmasından belirlendi. Polis şimdi ilk cinayete kurban giden bankacı Esra Yaşar’ın kafatasından çıkarılan mermi çekirdeği ile travesti Mustafa Has’ın başından çıkarılan mermi çekirdeğini karşılaştırıyor. Deforme olan mermi çekirdeğinin incelenmesinin daha fazla zaman aldığı belirtilirken eğer bu karşılaştırma da doğru çıkarsa seri katil tezi kesinleşmiş olacak.

  ÜÇ CİNAYETİN BENZERLİĞİ

  · Üç cinayette de kafaya tek kurşun sıkıldı. ·  Üç cinayette de kullanılan tabanca 7.65 mm çapında. ·  İki kadın evine 50 metre kala, travesti ise muhtemelen müşteri aradığı karanlık bir bölgede öldereldü.  ·  İki kadın da minyon tipli. Travesti de iri yarı değil. ·  İki kadın da sokakta yalnız yürürken, travesti de yalnız olduğu sırada öldürüldü.
  ·  Üç cinayette de öldürülenlerin çanta ve cep telefonları saldırgan tarafından alındı. · İlk cinayette maktülün yüzüne yakın mesafaden son iki caneyette ise kulak memesinin hemen arkasından ateş edilmiş.

  Etiketler:

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı