07 Ekim 2015 Çarşamba 11:24

 ADnet  
Reklam için
ÜYE GİRİŞİ / ÜYE OL
BENİM SAYFAM
GÜNDEM
EKONOMİ
MAGAZİN
SPOR
DÜNYA
PLANET
EKONET
PİYASANET
IMKB 82406
DOLAR 1.7690
EURO 2.3580
€ / $ 1.3343
SAĞLIK
TEKNOLOJİ
KÜLTÜR SANAT
SİNEMA
ASTROLOJİ
TV REHBERİ
EN İYİ ON
YAZARKAFE
SERVİSLER
BİLGİ YARIŞMASI
ANKETLER
AT YARIŞI SONUÇLARI
İDDAA PROGRAMI
CANLI MAÇ SONUÇLARI
MIND
CANLI MAÇ ANLATIMI
BENİM SAYFAM
BUMERANG
HÜRLİST
SOSYAL İLANLAR
HABER ALARMI
EKRAN KORUYUCU
OYUN
YENİBİRİŞ
HÜRRİYET EMLAK
HÜRRİYET OTO
HÜRRİYET EĞİTİM
HÜRRİYET KAMPÜS
GAZETE SERİ İLANLAR
HÜRRİYET KIYASLA
YAKALA.CO
HÜRRİYET AİLE
TİPEEZ
vimjo alışveriş
SAYISAL LOTO 31/12/2011
2 - 8 - 25 - 27 - 30 - 47
ŞANS TOPU 12/02/2013
4 - 5 - 14 - 18 - 30 - 3
SÜPER LOTO 20/12/2012
19 - 23 - 26 - 28 - 36 - 49
>> On Numara Sonuçları
ANA SAYFAM YAP
FAVORİLERİME EKLE
GAZETE-BÖLGE EKLERİ
KELEBEK
CUMA
CUMARTESİ
PAZAR
SEYAHAT
OTO YAŞAM
HÜRRİYET IK
ANKARA
EGE
KURUMSAL
HÜRRİYET KURUMSAL
İNTERNET GRUBU
REKLAM
BİZE ULAŞIN
KÜNYE / İLETİŞİM
UNICEF Kartları ve Hediyelikler
 Ege
önceki haber      sonraki haber
28 Mayıs 2007
Tarım BAĞKUR'u olanlara müjdeTarım BAĞKUR'u olanlara müjdeTarım Bağ-Kur Kanunu gereğince kendi adına ve hesabına bağımsız olarak tarımsal faaliyette bulunanlar zorunlu olarak bu kanun kapsamında sigortalı sayılmaktadır.

Bunlar, 18 yaşını doldurdukları tarihi takip eden yılbaşından itibaren zorunlu olarak sigortalı sayılırlar. Öte yandan, sosyal güvenlik kuruluşlarından aylık alanlar ile buralara tabi zorunlu sigorta ilişkisi içerisinde bulunanlar da Tarım Bağ-Kur sigortalısı sayılmamaktadır. Tarım Bağ-Kur sigortalıları ile ilgili iş ve işlemleri düzenleyen 1994 tarihli Tebliğ’de yapılan değişikliğin 22 Mayıs 2007 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanması ile, bu kapsamda çalışması olanlar önemli bir kazanım elde etmişlerdir. Yazımızda bu konuya açıklık getireceğiz.

Tarımsal faaliyetin kapsamı

Tarımda kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanların yaptıkları tarımsal faaliyetten ise anlaşılması gereken şudur: Kendi mülkünde, ortaklık veya kiralamak suretiyle başkalarının mülkünde, kamuya mahsus mahallerde ekim dikim, bakım, üretim, yetiştirme ve ıslah yollarıyla veya doğrudan doğruya tabiattan istifade etmek suretiyle bitki, orman, hayvan ve su ürünlerinin üretimini, avlanmasını, avcılar ve yetiştiriciler tarafından muhafazasını, taşınmasını sağlayanları veya bu ürünlerden sair bir şekilde faydalanmak suretiyle kendi adına ve hesabına faaliyette bulunmak.

Önemli bir istisna

Yukarıda açıklandığı şekilde tarımsal faaliyette bulunmakla birlikte yine de tarım Bağ-Kur sigortası kapsamına girmeyenler bulunmaktadır. Şöyle ki; yıllık tarımsal faaliyet gelirlerinden bu faaliyete ilişkin masraflar düşüldükten sonra kalan tutarın aylık ortalamasının, asgari ücret tutarından az olduğunu beyan eden veya belgeleyenler kapsam dışındadır. Bu ise 2006 yılı başında yapılan bir kanuni düzenleme ile hüküm altına alınmıştır.

Sigorta primlerinin ödenmesinde tevkif esası

2926 sayılı Kanun kapsamındaki sigortalıların primleri Bakanlar Kurulu kararı ile ürün bedellerinden tevkif suretiyle tahsil edilebilmektedir. 01.07.1993 günü başlamış uygulama ile önceleri yüzde 3 olan kesinti oranı 01.01.1994 tarihinden itibaren de yüzde 1 olarak devam etmiştir. İşte Tarım Bağ-Kur’luların sigorta primlerin tevkif suretiyle de ödenmesi beraberinde önemli sorunları getirdiği gibi öngörülmeyen/bilinmeyen sosyal sigorta haklarına da vesile olmuştur.

Sorunun Ortaya çıkışı

Tevkifat kesintisinin yapılmaya başlandığı 01.01.1994 tarihinden 2002 yılı Mayıs ayına kadar devredilen Bağ-Kur, kendisinden kesinti yapılanların tarım sigortalılıklarını, tevkifatın kesildiği tarihi takip eden aybaşı itibariyle geriye dönük olarak başlatırken; daha sonra, tevkifatın rızai bir ödeme olmadığı ve kişinin sigortalı olma iradesini yansıtmadığı şeklindeki gerekçelerle konu ile ilgili tebliğdeki prim tevkifatı nedeniyle tescil ve sigortalılığın başlatılması hükmünü iptal etmiştir. Böylece, tarımsal faaliyet yürüten ve bunları satanların ürün bedellerinden tevkifat yapılmakla beraber yıllarca sigortalılıklarına sayılmamaya başlanmıştır.

Yargının konuya bakışı

Sözkonusu düzenlemeye rağmen Yargıtay, tarımda kendi adına ve hesabına çalışanların zorunlu sigortalı olduklarını, bunlardan tevkifat kesmenin onları sigortalı olarak kabul etmek anlamına geleceğini ve sigortalılıklarının ilk tevkifatın yapıldığı tarihi takip eden aybaşından itibaren başladığının kabulü ile tescil edilmeleri gerektiğini belirtmiş, birçok kararında bu hususa dikkat çekmek suretiyle tarımda kendi adına ve hesabına bağımsız olarak çalışanların Kurumca tescil edilmemiş olmakla birlikte, sigortalı sayılarak geriye doğru tescillerine olanak tanımıştır.

SGK reform yapmaya devam ediyor

Daha önce çeşitli defalar açıklandığı üzere, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nun birçok maddesinin Anayasa Mahkemesi'nce iptali ve uygulanmasının 1 Ocak 2008 tarihine ertelenmesine rağmen, yeni kurulan Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) birikmiş sorunları çözmeye çalışmaktadır. Bunlardan birisi de yukarıda açıkladığımız tarım Bağ-Kurlu'ların tescil sorunlarıdır.

Devredilen Bağ-Kur’un önceki idari düzenlemelerine rağmen kurumun bu konuda birçok yargı kararı ile hak kaybına neden olduğunu anlaması çözüm iradesini de beraberinde getirmişe benziyor. Bahis konusu Tebliğde yapılan ve 22 Mayıs 2007 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan değişiklik ile kayıt ve tescillerini yaptırmamış olanlara yargıya gitmeksizin sigortalılık hakkı kazanmalarına dönük bir olanak ortaya çıkmıştır.

Sorunun kesin çözümü

YAPILAN yeni düzenlemeye göre; tarım Bağ-Kur sigortalısı sayıldıkları halde Kuruma kayıtları yapılmamış ve sattıkları ürün bedellerinden 01.04.1994 tarihinden itibaren prim tevkifatı yapılan çiftçilerin, tevkifatın yapıldığını gösteren belgeleri de eklemek suretiyle Kuruma yazılı talepte bulunmaları halinde, tevkifat tutarının Kurum hesaplarına intikal etmesi şartıyla, tevkifat yapılan tarihi takip eden aybaşından itibaren sigortalılıkları başlatılacaktır. Dahası, sigortalılıkları bu şekilde başlatılan çiftçilerin tarımsal faaliyetlerini devam ettirmeleri koşuluyla, sigortalılıkları da devam ettirilecektir. Tarımsal faaliyetin tespitinde ise ziraat odası kayıtları esas alınacaktır. Ziraat odası kaydı olmaması halinde de, tevkifata esas ürüne ilişkin kamu kurum ve kuruluşlarının, meslek kuruluşlarının, kooperatif veya birliklerin, kayıtları esas alınacaktır.

YAPILAN yeni düzenlemeye göre; tarım Bağ-Kur sigortalısı sayıldıkları halde Kuruma kayıtları yapılmamış ve sattıkları ürün bedellerinden 01.04.1994 tarihinden itibaren prim tevkifatı yapılan çiftçilerin, tevkifatın yapıldığını gösteren belgeleri de eklemek suretiyle Kuruma yazılı talepte bulunmaları halinde, tevkifat tutarının Kurum hesaplarına intikal etmesi şartıyla, tevkifat yapılan tarihi takip eden aybaşından itibaren sigortalılıkları başlatılacaktır. Dahası, sigortalılıkları bu şekilde başlatılan çiftçilerin tarımsal faaliyetlerini devam ettirmeleri koşuluyla, sigortalılıkları da devam ettirilecektir. Tarımsal faaliyetin tespitinde ise ziraat odası kayıtları esas alınacaktır. Ziraat odası kaydı olmaması halinde de, tevkifata esas ürüne ilişkin kamu kurum ve kuruluşlarının, meslek kuruluşlarının, kooperatif veya birliklerin, kayıtları esas alınacaktır.arkadaşıma yolla yazıcı için
Yorumlarınızı Yazınız
Bu haber hakkında henüz yorum yok
Diğer Haberler
En Beğendiğiniz 10 Haber
height=8
Lütfen bu haberi değerlendiriniz...
height=6
Beğenmedim    1   |  2   |  3   |  4   |  5     Beğendim
height=6
 ADnet Reklamları Bu bir reklamdır.
  Fırsat Ürünleri Bu bir reklamdır. 
e-kolaytatil'de Cruise keyfi !
e-kolaytatil'de Cruise keyfi !
Tüm Haberler
  Hürriyet Kurumsal Hürriyet USA Hürriyet Avrupa Hürriyet Emlak Yenibiris.com Hürriyet Aile Hürriyet Oto İddaa Avrupa Birliği DYH