Ege Haberleri

  6 aylık kursla bröve şansı

  Hürriyet Haber
  06.08.2014 - 01:14 | Son Güncelleme:

  İZMİR Metro A.Ş., İŞKUR ortaklığında tren sürücülüğü eğitimi vermeye başladı. 6 aylık kursta teorik ve pratik eğitimi başarıyla tamamlayanlar, bröve alarak raylı sistem hattında tren kullanabilecek.

  İzmir Metro A.Ş., Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) Bölge Müdürlüğü ile tren sürücülüğü eğitimi programını uygulamaya başladı. Türkiye’de ilk kez uygulandığı beliritlen proje kapsamında 28 kişiye eğitim veriliyor. Kursa katılanlar, trenin mekanik aksamından kullanımına kadar her türlü bilgiyi öğrenirken, eğitimi başarıyla tamamlayanların ihtiyaca göre sürücü olarak istihdam edilebileceği bildirildi.

  6 ay süreyle eğitim görecek olan adaylara tren sürücülüğü ile ilgili tüm teorik bilgiler verilecek. Adaylar kurs kapsamında, toplam 2 kilometre tren sürüşü yaparak pratik eğitim de alacaklar. Eğitim kapsamında tren sürüşleri öncelikle gece yolcusuz vagonlarda, bu aşamadan sonra da yolculu vagonlarda "uzman sürücü gözetiminde" uygulanacak. Adaylar eğitimlerinin ardından yazılı, sözlü ve uygulamalı olarak 3 ayrı sınavdan geçecek. İzmir Metro A.Ş. Trafik Müdürlüğü tarafından oluşturulan heyetin yapacağı sınavlardan 70 puan ve üzeri alan adaylar başarılı kabul edilerek metro sürücülüğü brövesi almaya hak kazanacak. Bröve alanlar, aynı zamanda İzmir Metro A.Ş. kadrosuna girmeyi de hak edecek. Yıl sonuna kadar devam edecek eğitimlerde 28 aday, yoğun bir çalışma temposu sürdürecek. Adaylar kurallar kitabı, acil durum prosedürleri ve sürüş teknikleri gibi teorik bilgilerin yanı sıra metro trenlerine ve trafik işletimine ilişkin teknik bilgiler de alacak.

  Eğitim alanlardan ziraat teknikeri Merve Çetin (25), "Metro A.Ş. ve İŞKUR’un düzenlediği eğitim programına başvurmuştum, bu sayede burada olmaktan çok mutluyum. Uygulamalı, teorik eğitimler var, sürüş eğitimleri de devam ediyor. Öncelikle iş güvenliği ve sağlık konuları işleniyor sonra uygulamaya geçiyoruz. Çok memnunuz" dedi. Elektronik teknisyeni Yalçın Dereli (28) de "İŞKUR ilanı üzerine kursa başvurdum. Makinist olmak istediğim bir şeydi. Severek yapabileceğim bir meslek olduğunu düşünüyorum. Derslere oldukça yoğun başladık. İsteyerek geldiğim için çok mutluyum. Metro A.Ş.’deki eğitimcilerimiz çok yardımcı oluyorlar, severek anlatıyorlar. İzmirlilere her zaman hizmet vermeye hazırız" diye konuştu.

  Metro A.Ş. Trafik İşletme Müdür Yardımcısı Ertan Sayılkan, kursiyerlere 6 ay süresince yoğun bir eğitim vereceklerini belirterek, "İş güvenliğinden tutun mesleki eğitimlere, uygulamalı sürüş tekniklerine kadar yoğun bir program uyguluyoruz. Kursa katılanlar 6 ay sonra mesleği öğrenmiş olarak belge ve brövelerini alacaklar" dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı