Ege Haberleri

  500 bin konuta elektrik verecek

  DENİZLİ, (DHA)
  09.02.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Honaz’a bağlı Kaklık Beldesi yakınlarında inşaatına Temmuz 2010’da başlanan doğalgaz kombine çevrim elektrik santralı 2012’da hizmete girecek. 500 binin üzerinde konuta elektrik sağlayacak.

  Rwe&Turcas Güney Elektrik Üretim Şirketi’nin Honaz’a bağlı Kaklık Beldesi’nde inşaatı süren 775 mw kapasiteli doğalgaz kombine çevrim elektrik santralı, basın gezisiyle tanıtıldı.
  RWE Türkiye Proje Geliştirme Müdürü Kürşad Tosun, santral inşaatının planlamalar doğrultusunda ilerlediğini, 2012 sonlarında işletmeye almayı hedeflediklerini bildirdi.
  Bugüne kadar 320 bin metreküp toprak taşıma ve 11 bin metreküp beton dökme işlemi yapılarak, hiçbir kaza raporu olmaksızın yaklaşık 100 bin iş saati çalışma yapıldığını kaydeden Tosun, santralın inşaatında yerel tedarikçilerle çalıştıklarını, bunun da hızlı ilerlemesinde önemli katkı sağladığını ifade etti.

  Çevre dostu bir tesis

  Kürşad Tosun, santralın teknolojik yapısıyla Türkiye’deki en çağdaş ve çevre dostu tesislerden biri olacağını dile getirdi, “Enerji üretiminde yüksek teknolojinin kullanılacağı bu santralımız, en yüksek verimliliğe ve en düşük karbondioksit emisyonlarına sahip olacak” dedi.
  Santralın devreye girmesiyle Türkiye’de yaklaşık 500 bin haneye elektrik sağlanacağını kaydeden Tosun, “Denizli’nin ve ilçelerinin toplam tüketmiş olduğu elektriğin yaklaşık üç katı kadar elektrik üretmeyi planlıyoruz. Elektrik satışı konusunda da olabilecek her kente satabiliriz. 500 binin üzerinde konuta elektrik sağlayacağız” diye konuştu.

  İstihdam Denizli’den

  İnşaat aşamasında yaklaşık olarak 500-600 civarında istihdam öngörüldüğünü bildiren Kürşad Tosun, “Tabii bu geçici bir rakam. İşletme aşamasında da 600 civarı bir istihdam öngörüyoruz. İnşaatta çalışanların çoğunu Denizli’den sağladık. Sadece kontrol mühendisi arkadaşlarımız var. Almanya’dan, İngiltere’den ve Avrupa’nın değişik ülkelerinden uzmanlarımız var” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı