Ege Haberleri

  50 yıl sonra yeniden

  Hürriyet Haber
  28.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İZMİR Kız Lisesi’nin 1961 mezunları yarım asır sonra bir araya geldi, yeniden mezuniyet heyecanı yaşadı, onur diploması aldı, kep fırlattı.

  Lisenin tiyatro salonunda düzenlenen törende 50 yıl önce çekilmiş siyah- beyaz fotoğraflarla slayt gösterisi de sunuldu. Bu fotoğraflarda, bir tiyatro temsilinde bıyık takarak erkek doktoru canlandıran, mezun olduktan sonra dereceyle Ankara Tıp Fakültesi’ne giren Sabriye (Sabuncu) Saltuk, Soma’da çok çocuklu bir Bulgaristan göçmeni ailenin fırında çalışan kız çocuğu iken, nasıl derslerinde başarılı olup İzmir Kız Lisesi’nde parasız yatılı öğrenci olmaya hak kazandığını, babasının verdiği desteği ve nasıl bu günlere ulaştığını duygulu anlatımla paylaştı. Saltuk, salonu dolduran kız öğrencilere, üniversite eğitimlerini tamamlayıp ekonomik özgürlüklerini kazanmadan kesinlikle evlilik düşünmemelerini tavsiye etti.
  Birçok eski anının paylaşıldığı törende o dönem mezunlarından emekli üniversite öğretim görevlisi Ayzer Gevgili bir apartman dairesini İzmir Kız Lisesi Vakfı’nın kuruluşuna destek amacıyla bağışladı. İzmir
  Kız Lisesi mezunlarının liseleriyle her zaman gurur duyduğunu dile getiren Gevgili, birbirine bağlı güçlü bir aile olduklarını söyledi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı