Ege Haberleri

  41 kişi gözaltında

  UTKU BOLULU ? TURAÇ TOP ? ELİF DEMİRCİ ? TAYLAN YILDIRIM ? TURAN GÜLTEKİN ? MUSTAFA OĞUZ / İZMİR, (DHA)
  03.05.2011 - 21:51 | Son Güncelleme:

  İzmir 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararında eski Genel Sekreter Ersu Hızır bir numaralı şüpheli olarak yer aldı. Büyükşehir Genel Sekreteri Pervin Şenel Genç, yardımcıları Ferda Eser ve Serpil Baran da gözaltına alınanlar arasında.

  İZMİR 10. Ağır Ceza Mahkemesi, “İhaleye fesat karıştırmak, edimin ifasına fesat karıştırmak, Kamu İhale Kanunu’na muhalefet” suçlarına konu evrak ve dosyalar, içeriği itibariyle sahte düzenlenen belge ve faturalar ile diğer belge ve suç unsurlarının elde edilebilmesi amacıyla arama izni verdi.
  Mahkeme kararında 41 şüphelinin üzerlerinde, ev, işyeri ve otoları ile belirtilen kurum ve şirket odalarında arama yapılması, suç delilleriyle yakalanması, suç unsurları ve kanıtlarının ele geçirilmesi ve el konulabilmesi için gündüz bir defaya mahsus arama yapılması yeraldı. 

  Telefonlar dinlendi

  Mahkeme, arama izninin gerekçesinde ise, “İncelenen soruşturma dosyasının içeriğine, teknik takip ve telefon konuşmalarını içeren teyp dökümleri, alınan beyanlar bir bütün olarak değerlendirildiğinde, cumhuriyet savcısının belirtilen yerlerde arama yapılması, suç konusu eşyaların ele geçirilip el konulması, incelenmesi, kayıt altına alınması ve şüphelilerin suç delilleriyle birlikte yakalanması talebinde vicdani kanıt oluşmuştur” ifadesini kullandı.

  41 kişilik liste

  Mahkeme kararında Büyükşehir Belediyesi eski Genel Sekreteri Ersu Hızır 1 numaralı şüpheli olarak yeraldı, gözaltına alınların adları şöyle:
  “Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Pervin Şenel Genç, yardımcıları Ferda Eser ve Serpil Baran, Destek Hizmetleri Daire Başkanı Serpil Keskin, Şirketler Koordinatörü Hilmi Özen, İZENERJİ Genel Müdürü Ali Sabuktay, Protokol Müdürü Zeki Karatay, Grand Plaza Genel Müdür Yardımcısı Haydar Ballı, Hizmet Alımları Şube Müdürü Mehmet Sayar, Adnan Saygun Kültür Merkezi Müdürü Nagehan Genç, Grand Plaza Genel Müdürü Reha Pekerten, Fen İşleri Daire Başkanı Fazıl Ölçer, Kültür Spor Daire Başkanı Murat Özel, Çevre Koruma Kontrol Daire Başkanı Yıldız Yılmaz, Tarım Park ve Bahçeler Daire Başkanı Ziya Çavdar, İZSU Yatırım ve İnşaat eski Daire Başkanı Fatma Ozan, Grand Plaza Genel Koordinatörü Cemal Hayati Öztürk, Büyükşehir Belediyesi Kültür Sanat Şube Müdürü Adalet Okhan, Genel Sekreterlik sekreteri Zehra Güner, İZULAŞ Satınalma Personeli Hamza Güzeldere, eski Genel Sekreter Ersu Hızır’ın eski sekreteri Senem Polat, Grand Plaza eski Genel Müdürü Birol Soylu, Arslan Ajans Tevfik Arslan, İzmir Kent Konseyi Kent Merkez Şube Müdürü Abdülhalim Cumhur Yazıcı, Bayraklı Belediyesi Kültür Müdürü Bahar Atan, Solfej Organizasyon Ajansı Ata Karataş, Smyrna Organizasyon Hakan Say, Solfej Organizasyon Sedat Sakur, Ömer Devrim Ergin, İzmir Festival Yayın Yapım Reklamcılık Mustafa Çakar, Harun Arslan, Efekent, Toirent ve Gintem şirketleri İzmir temsilcisi Doğan Demiray, Aysa Organizasyon Alattin Eraslan, Solfej Organizasyon Oktay Sakur, Multinet Kurumsal Hizmetler Ali Gürkan Tuğcu, Aysa Organizasyon İbrahim Kıvılcım Zorlu, Basın Evi Organizasyon Kemal Tuncer Örs, Hamsiköy Akçaabat Köftecisi Ünsal Pervanlar, Karabağlar Belediye Başkan Yardımcısı Hulusi Gülşen, Melda Çalışkan.”

  Hızır Fas’a giderken

  Mahkeme, aranacak yerleri de ayrıntılarıyla kararında belirtti. “İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanlık Hizmet Binası’nın 3. kat 323 nolu odanın solundaki kırmızı panjurlu oda”, “İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı Spor Klubü - İzmir Enternasyonal Fuarı Celal Atik Spor Salonu’nun ikinci kat soldan ikinci kapı (Kapısında Spor Klubü Genel Sekreteri yazılı” gibi tarife dayalı ifadeler yeraldı.
  Bu kapsamda, Büyükşehir Belediyesi binası içinde yeralan Genel Sekreterlik, Genel Sekerter Yardımcılığı ve Dairle Başkanlığı odaları, İtfaiye Daire Başkanlığı, Adnan Saygun Kültürl Merkezi, İZSU Genel Müdürlük   binası, Halkapınar Hizmet binası, Grand Plaza binası, İzelman, İzulaş, İzdeniz, Grand Plaza, İzenerji Genel Müdürlüğü, Buz pateni pisti ile Çağlar Çiçekçilik, İzmir Köy Kalkınma Tarım Amaçlı Kooparetifler Birliği ile ihalelerle ilgili şirketlerde aramalar yapıldı.
  Bu arada eski Genel Sekreter Ersu Hızır’ın Hentbol Federasyonu’nda görevli olarak Fas’a giderken sabah havaalanında gözaltına alındığı öğrenildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı