Ege Haberleri

  30 ton altınla 115 milyon lira

  Yavuz KUŞDEMİR, (DHA)
  03.02.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kışladağ’da üretim yapan Kanadalı Eldorado Gold’un Türkiye temsilcisi Tüprag, dört yılda üretilen 30 ton altınla ülke ekonomisine 115 milyon lira katkı sağladı.

  Uşak Kışladağ Altın Madeni’nde üretime devam eden Kanadalı Eldorado Gold firmasının Türkiye temsilcisi Tüprag Metal Madencilik A.Ş.’nin, 2006 yılından bu yana üretilen 30 ton altınla ülke ekonomisine 115 milyon lira katkı sağladığı açıklandı. Halkla İlişkiler Müdürü Hakan Ünal, bugüne kadar 280 milyon dolar yatırım yapıldığını belirterek, İzmir Efemçukuru altın madeni için gerekli izinlerin alınmasının beklendiğini, faaliyete başlanması halinde üretim kapasitesinin yüzde 30 artacağını anlattı. Ünal, “Uşak’ta altın üretimi için yılda 10 milyon ton cevher işlerken, Efemçukuru’nun faaliyete geçmesi ile cevher işleme oranımız 12 milyon tona çıkacak. Bundan da yılda 10 ton altın üretimi sağlamış olacağız. Bu vergiye, dolayısıyla  istihdama yansıyacak” diye konuştu.
  Kışladağ Altın Madeni’nin Uşak’ta SGK primlerini düzenli ve zamanında ödeyen iş yerleri içinde birinci sırada olduğunu ifade eden Ünal, “Amacımız, Türkiye’de yabancı sermayeli bir şirket olarak, sıfırdan yatırım yapan ve istihdam yaratan bir firma olmak. Şu anda altın madeninde bin kişi istihdam ediliyor. Efemçukuru projesini hayata geçirirsek bu rakam 1500’e ulaşacak” dedi.

  VERGİDE İLK 20

   Kurumlar Vergisi sıralamasında ilk 20’yi hedeflediklerini kaydeden Ünlü, “Şirketimiz 2008’de Türkiye’nin en fazla vergi ödeyen ilk 100 kurumu içerisinde 84’üncü sırada yer almıştı. 2009’da 45 milyon 260 bin lira ile 38’nci sıraya yükseldik. 2010 yılı için daha sonuçlar belli olmamasına rağmen yaklaşık 70 milyon lira tahakkuk edecek vergi ile ilk 20 içine gireceğimizi ümit ediyoruz. Ayrıca Ege Bölgesi Sanayi Odası’nın Ege’nin 100 büyük sanayi kuruluşu listesinde 18’inci sıraya yükseldik” dedi.

  ÇEVREYLE DOST

  Kışladağ Altın Madeni’nin sosyal sorumluluk çerçevesinde yaptığı çalışmalara büyük önem verdiğini ifade eden Ünal, “Madenlerimizin işletilme sürecinde uygulanacak çevre politikasının esası, madenin çıkarılacağı yerde çevre ile dost olarak üretimi sürdürmektir. Çevre ve insan sağlığı ile ilgili parametreler düzenli olarak kontrol ve ölçümleri yapılarak ilgili kurum, kuruluş ve bölge insanı ile paylaşılmaktadır” diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı