Ege Haberleri

  3 ayda 83 kadın şiddeti sordu

  İlker KILIÇASLAN, (DHA)
  09.08.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  MANİSA’da kadına yönelik şiddetin önlenmesi konusunda çeşitli çalışmalar yapan Yeniden Bir Yaşam Derneği, şiddet gören kadınların danışma merkezi haline geldi.


  İl genelinde eşinden veya akrabalarından şiddete maruz kaldığını ifade eden 83 kadın derneğe başvurarak, neler yapabilecekleri ve hakları konusunda bilgi aldı. Başkan Funda Demirel, yaptırım uygulayan bir kurum olmadıklarını, amaçlarının kadına olan şiddeti her gün ön planda tutmak ve kalıcı çözümlerin üretilmesi için gerekli çalışmaların başlamasını sağlamak olduğunu söyledi. Manisa’da şiddete maruz kalmış, ancak korktuğu için sesini çıkaramayan kadınların sayısının da çok olduğunu dile getiren Demirel, “Ya ailesinin ya da eşinin daha çok baskı uygulamasından korktuğu için ses çıkartamıyor. Kadının üzerindeki aile ve toplum baskısı hala devam ediyor. Ancak, ‘kocasıdır, döver de sever de’ dönemi bitti. Şiddet gören kadının artık sesini çıkarmasını ve haklarını aramasını istiyoruz” dedi.
  Demirel, merkeze bağlı köylerde yaptıkları anket çalışmasında ilginç sonuçlar aldıklarını da belirterek, “100 kadından 88’i eşinden yediği tokat ve sözlü hakareti şiddet olarak görmüyor. Onlar için şiddet öldüresiye dayak yemek anlamına geliyor. Bu algıyı değiştirmek için yola çıktık” dedi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı