Ege Haberleri

  23 yıl aradan sonra tiyatro

  Hürriyet Haber
  25.04.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Manisa’da 23 yıl önce dönemin belediye başkanı Ertuğrul Dayıoğlu’nun yaptırdığı, ancak farklı politikalar yüzünden bir türlü kullanılmayan Niobe Açıkhava Tiyatrosu, Mesir Festivali kapmasında, "Magnesia’dan Manisa’ya" adlı oyunun sahnelenmesiyle açıldı.

  Tiyatronun açılışından önce fener alayı düzenlendi. Manolya Meydanı’nda mehter dinletisinin ardından kortej, Ağlayan Kaya’nın (Niobe) yanında düzenlemesi yapılan tiyatroya yürüdü. Eski Başkan’ı Bülent Kar’ın düzenleyip Manisa Şehir Tiyatrosu’nu kazandırdığı tiyatro, Mesir Festivali etkinlikleri kapsamında açıldı, kurdeleyi Vali Celalettin Güvenç ve Belediye Başkanı Cengiz Ergün kesti.

  İstanbul’un fethi

  125 oyuncu, mehter takımı ve halk oyuncularının görev aldığı "Magnesia’dan Manisa’ya" yaklaşık iki saat sürdü. Niobe’nin Zeus tarafından taşa dönüştürülmesiyle başlayan oyunun ilerleyen bölümlerinde Fatih Sultan Mehmet’in Manisa’da şehzadelik yaptığı dönemler ve İstanbul’un fethi de anlatıldı. Mehter takımının marşlarıyla devam eden oyunda, padişah Fatih Sultan Mehmet’in at sırtında İstanbul düştüğü sırada yaptığı konuşmanın yer aldığı sahne izleyenleri büyüledi.

  Mesirin hikayesi

  Yavuz Sultan Selim’in annesi Hafsa Sultan’ın hastalığı ve tedavisinde kullanılan mesir macununun hikayesi de temsili olarak sahnelendi. Görevlendirilen Merkez Efendi ve Hafsa Sultan arasındaki tarihi konuşma oyunda canlandırıldı. Yavuz Sultan Selim’in fetvası üzerine halka mesir saçılması sahnesinde nedimelerin seyircilere mesir macunu atması nedeniyle bir ara kargaşa yaşandı.

  Genel Sanat Yönetmeni Turgay Tanülkü, tiyatronun politikanın üzerinde olduğunu belirterek, Manisa’nın dağında, cezaevinde ve köylerinde herkese oyun izleteceklerini söyledi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı