Ege Haberleri

  2000 yıllık çipura

  Mustafa OĞUZ / İZMİR, (DHA)
  17.08.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Tarihi Agora'da, önümüzdeki günlerde bir bölümü ziyarete açılacak bazilikanın duvarlarına çizilen çipura ve deniz ticaretini anlatan gemi resimleri dikkat çekiyor.

  İzmirlilerin çok sevdiği, Ege Denizi'nin ve Körfez'in en meşhur balıklarından biri olan çipuranın, 2 bin yıl önce burada yaşayan Romalıların da gözdesi olduğu ortaya çıktı. Agora'da balık ticaretin yapıldığı, önümüzdeki günlerde bir bölümü ziyarete açılacak bazilikanın duvarlarına çizilen çipura ve deniz ticaretini anlatan gemi resimlerinden anlaşılıyor. Hatta o dönümde halktan gelen şikayetler üzerine, kokmuş balık satanların, dönemin zabıtası olanak bilinen Aganomus (denetçiler) tarafından denetlendiği biliniyor.

  2000 yıllık çipura


  Antik Smyrna Kazı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Akın Ersoy, tarihi kenti kazdıkça daha çok büyük süprizlerle karşılaşılacağını beirterek, “Bu sürprizlerin başında bugüne kadar hiç ziyarete açılmayan bazalika geliyor. Duvarlarında o dönemdeki balık ticaretini anlatan çipura ve gemi, gladyatör ve tanrıya dilekler dileyenlerin resimleri ilgi ile izlenecek” dedi. Ersoy, yapılan çalışmalarda içine girilebilen iki tane su kanalı tespit ettiklerini belirterek, “Agora'ya ulaşan suyun aktığı kanalların yan kollarındaki kanallar ile dağıtım yapıldığını gördük. Roma döneminde açılan ve merdivenle inilen bu su kanallarının, Bizans döneminde ise iptal edildiği düşünülüyor. Şu anda ortaya çıkardığımız kanalların, çökme izlerini takip ettiğimizde, uzantısını devam ettiğini görüyoruz. Yapacağımız çalışmalarla buralara kadar ulaşıp, kanalların restorasyonuna başlayacağız” diye konuştu.

  2000 yıllık çipura
  Agora'ya suyun kanallarla, Kadifekale'deki çok sayıda pınardan geldiğini anlatan Ersoy, “Bölgede zaten heyelan ve kayma sebeplerinin başında bu pınarlardan akan sular geliyor. Bu su Osmanlı döneminde kullanılmaya devam edilmiş, bölgede çok sayıda üzeri kapatılmış kuyu ve tulumba var. Agora'da yapılacak çevre düzenleme çalışması, ışıklandırma ve yürüyüş parkurları plan ve projesinin önlerine geldiğini belirten Ersoy “Son şekli verdikten sonra bu planı kurul onayına gidecek. Agora'ya turistlerin yürüyebileceği, gezebileceği ikinci bir yürüyüş parkuru yapacağız. Gelecek 3 yıl içinde yeni alanlar kazanılacak ve Agora İzmir'in gururu olmaya devam edecek. Ekonomik destek geldikçe nitelik de artıracak. Şu anda İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir Ticaret Odası ve Total firmasının destekleri var” dedi.

  2000 yıllık çipura

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı