Ege Haberleri

  200 bin sahte dolara baskın

  Hürriyet Haber
  26.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İZMİR'de Şeker Bayramı ve yılbaşı alışverişi nedeniyle sahte paraya karşı önlemler alan Mali Şube Ekipleri bu yıl sahte para basan beşinci matbaayı ele geçirdi. Sahte para şebekesinin lideri olan, hırsızlıktan sabıkalı Denizlili sigortacı Sevil Güngör (34), uyuşturucu kaçakçılığı ve hırsızlıktan sabıkalı Alaşehirli fırıncı Mehmet Karakaç (45), uyuşturucu kaçakçılığı ve adam öldürmekten sabıkalı kurye Mustafa Akın (36) ve ağabeyi Yusuf Sandal'ın kimliğine kendi fotoğrafını yapıştırarak kullanan Tünay Sandal (36), önceki gün sahte dolarlarla yakalandı.

  Suçüstü yapıldı

  ALICI rolündeki Mali Şube ekipleri, 2 ay önce İstanbul'daki şebeke reisi Sevil Güngör'le bağlantı kurdu. İzmir'de alınmak üzere 200 bin dolar sipariş verdi. Basmane'deki en teslimde ise şebeke üyeleri kıskıvrak yakalandı. 48 değişik seride 2 bin 100 sahte dolarla Türk Lirası basımında kullanılan aydınger ele geçti.

  SON on yılın en büyük sahte dolar operasyonu olduğunu belirten emniyet yetkilileri, kalpazanlara göz açtırmayacaklarını belirtti. Emniyet Müdürü Hasan Yücesan da yazılı açıklama yaptı, 2000 yılında İzmir'de kalpazanlık yapan 5 matbaaya suçüstü yapıldığını, para, hüviyet cüzdanı, pasaport, sigorta poliçesi ve kültür bakanlığı bandrollerinin sahtesini basan 46 sanığın tutuklanarak cezaevine gönderildiğini belirtti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı