Ege Haberleri

  2 milyon kişiyi spora koşturdu

  Burcu TANER / HÜRRİYET
  27.05.2013 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Küçücük bir mağazayla başlayıp Türkiye’nin spor giyim devi haline gelen Barçın Spor, 2016 hedeflerini çizdi. 70 mağaza, 750 çalışan, iki kat ciro.

  KEMERALTI’ndan küçük bir mağazadan 34 mağazası, 400’e yakın çalışanıyla Türkiye’nin en büyük spor giyim perakendecilerinden biri haline gelerek, geçen yıl 2 milyon müşterinin ziyaret ettiği İzmirli Barçın Spor, mağaza sayısını 70’e, çalışan sayısını 750’ye, cirosunu ise iki katına çıkarmayı hedefliyor.
  Barçın Spor Yönetim Kurulu Üyesi ve Perakendeden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Efe Barçın ile Genel Müdür Celal Kaya, şirketin büyüme planları ve gelecek hedefleri hakkında bilgi verdi. Dünyaca ünlü spor mağazalarının Avrupa ve dünya operasyonlarında yöneticilik yaptıktan sonra Barçın Spor’a gelen Kaya, son yıllarda mevcut 22 mağazanın 34’e çıkarıldığını, 2016 sonunda ise 70 mağazaya ulaşmayı amaçladıklarını dile getirdi.

  Franchise talepleri yoğun
  Spor giyime talebin her geçen gün arttığını dile getiren Kaya, “Girdiğimiz yerlerde çok başarı oluyoruz. Mesela en son 15 Mart’ta Çanakkale’de çarşı içinde bir mağaza açtık. Çok sıcak karşılandık. Beklentilerimizin yüzde 40 kadar üzerinde bir satışla başladık. Aynı başarı Adapazarı ve Antalya mağazalarımızda da yaşandı” diye konuştu. Bunların yanı sıra aylık 30’un üzerinde franchise başvurusu aldıklarını ancak bu konuda titiz bir inceleme yaptıklarını vurgulayan Kaya, “Çünkü Barçın köklü bir firma. Her adımını dikkatli atıyor. Yakın zamanda başladığımız franchise konusunda şimdi Adapazarı’nda bir mağaza düşünüyoruz. Anadolu’dan da ciddi bir talep var. Öte yandan internetin tamamlayıcı yönünü de kullanıyoruz. Talep alınca doğru yolda olduğumuzu düşünüyoruz. ” dedi.

  ÇARŞI VE AVM’LER

  Yeni açacakları konusunda AVM’ler ile çarşı arasında yarı yarıya bir denge kurmayı benimsediklerini anlatan Kaya, “Biz çarşıyı da AVM’yi de seviyoruz. Çarşıların devam edeceğine inanıyoruz diye konuştu. Özellikle Konak’ta büyük bir potansiyel olduğunu dile getiren Kaya, “Şu an Konak’ta bulunan iki mağazamızın toplam 6 bin metrekare alanı var. Dünya çapında bile böyle bir alan çok sıra dışı. Stok adedimiz 150 bin parça. Geçen yıl iki binaya giren toplam müşteri sayısı 2 milyon. İzmir’in nüfusunu düşündüğünüzde bu ciddi bir rakam.”

  İKİYE KATLANACAK

  Efe Barçın da 1958’de kurdukları Barçın Spor’un pek çok ilke imza attığını, kurumsallaşma çalışmalarıyla birlikte ise “Türkiye’nin en büyük spor mağazası perakendecisi” olma hedefinde hızla ilerlediklerini dile getirdi. Konak’ta yatırımları tamamlanan iki mağazada toplam 130, genel anlamda da 400 civarında kişiye yakın bir istihdam sağladıklarını belirten Barçın, 2016 sonunda yakalayacakları 70 mağaza sayısıyla birlikte bu istihdamın ilk etapta 750 kişiyi geçerek cironun da ikiye katlanmasının hedeflendiğini dile getirdi.

  Etiketler:

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı