Ege Haberleri

  1881 Atatürk Körfez'de

  Hürriyet Haber
  02.08.2014 - 01:12 | Son Güncelleme:

  İZMİR Büyükşehir Belediyesi tarafından deniz ulaşımını geliştirmek için hizmete alınan "Çakabey" ve "Dokuz Eylül"'ün ardından üçüncü gemi olan ve yolcu gemilerinin ardından, ismi 500 binden fazla İzmirlinin katıldığı anketle belirlenen "1881-Atatürk", 31 Temmuz Perşembe günü kentte olacak.

  Savunma, havacılık ve uzay teknolojisinde kullanılan karbon kompozit malzemeyle üretilen ve bu özelliğiyle sadece Türkiye'nin değil dünya denizcilik sektörünün dikkatlerini üzerinde toplayan İzmir'in yeni gemileri birer birer teslim alınıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin deniz ulaşımının geliştirilmesi amacıyla sipariş verdiği 15 yeni yolcu gemisinden ilk ikisi olan "Çakabey" ve "Dokuz Eylül" İzmir Körfezi'ndeki seferlerini sürdürürken, İzmirlilerin yoğun ilgi gösterdiği anket ile ismi "1881-Atatürk" olarak belirlenen üçüncü yolcu gemisi de 31 Temmuz Perşembe günü kente gelecek. 1881-Atatürk, körfezdeki testlerini tamamladıktan sonra sefere başlayacak.

  Yeni gemiler katamaran gövde tipinde. Yapı ana malzemesi, çelikten daha sağlam, alüminyumdan daha hafif, dayanıklı, daha uzun ömürlü, işletme maliyetleri düşük karbon kompozit. 13 geminin işletme hızı (saatte) 18 deniz mili, 2 geminin işletme hızı saatte 30 deniz mili olmak üzere 15 adet gemi inşa ediliyor. Halen körfezde sefer yapan mevcut gemilerin hızı ise saatte 9-10 deniz mili civarında seyrediyor. Gemiler tam elektronik kontrol sistemiyle yönetiliyor ve manevra yeteneği çok güçlü. Bu sayede iskelelere yanaşma ve ayrılmaları çok kısa sürede gerçekleşebiliyor. 420 kişi kapasiteli gemilerde TV yayınları ve kablosuz internet, vatandaşların yolculuk esnasındaki ihtiyaçlarının giderilmesi için büfe ve soğuk-sıcak içeceklerin satıldığı otomatik satış büfeleri, minik yolcular için bebek bakım masası, görme engelliler için gerekli yerlerde kabartmalı (Braille Alfabesinde yazılmış) uyarı ve yönlendirme işaretleri ile fiziksel engellilerin araçlarına uygun yerler bulunuyor. Bisiklet kullanıcılarının da yeni gemileri rahatlıkla kullanabilmeleri için bisiklet parkları var. Gemiye binecek yolcuların evcil hayvanlarını taşıyabilmeleri için birbirinden bağımsız evcil hayvan kafesleri oluşturuldu. Yolcuların bavul ve çantalarını koyabilecekleri bavul rafı ve alanları da yeni gemide mevcut.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı