Ege Haberleri

  18 yıl sonra faaliyete geçecek

  Şahap AVCI / ALİAĞA
  17.01.2015 - 01:07 | Son Güncelleme:

  İZMİR'in Aliağa İlçesi Samurlu Mahallesi'nde, 1997-1998 yıllarında Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğü (MTA) tarafından çıkarılan 3 jeotermal kaynak, nihayet kullanılmaya başlanacak. Kuyuları Hollandalı ortağı Dalsem ile 30 yıllığına kiralayan Migi Enerji, yeni bir kuyu daha açtı. Kuyulardan ikisindeki jeotermal suyun elektrik üretiminde, diğer birinin ise seracılıkta kullanılacağı bildirildi. Sonradan açılan dördüncü kuyunun ise reenjeksiyon (geri verme) amacıyla hizmet vereceği belirtildi.

  ALİAĞA'DA JEOTERMAL KUYULAR FAALİYETE GEÇİYOR
  İzmir-Çandarlı Otoyolu'nun kuyuların bulunduğu alandan geçecek olmasından ve daha birçok sorunları aşmak için dört yıldan bu yana uğraştıklarını belirten Migi Enerji Proje Sorumlusu Nihat Uçar, "Çok şükür tüm sorunları aştık diyebiliriz. Kuyuların test çalışmasına başladık. Tüm tahlillerde jeotermal suyun sonuçları temiz çıktı. Kuyuların pompa testleri de tamam. Kuyulardan beklediğimiz verimi alıyoruz" dedi.
  Samurlu'dan esinlenerek SM1, SM2, SM3 ve SM4 adı verilen kuyulardan yaklaşık 100 derece sıcaklığında yaklaşık 100 lt/sn jeotermal su elde etmeyi hedeflediklerini belirten Uçar,"Şu an testini yaptığımız SM-1 Kuyusu'nun kapasitesinin 80 lt/sn olarak biliyoruz. Ama biz 40 lt/sn olarak test yapmaktayız. Jeotermal alanda topraksız tarım ve elektrik üretimi gerçekleştirilecek" dedi.

  'ELEKTRİK ÜRETİP, SERACILIK YAPILACAK'
  Kuyuların sırasıyla 636, bin 300, bin 260 ve 953 metre derinliğinde olduğunu belirten Uçar, "Bunlardan SM1 ve SM2 elektrik üretimine ayrıldı. 100 derecenin üzerinde sıcaklık olduğundan bu kuyular elektrik üretimine uygun. Sistem çalışmaya başlayınca yaklaşık 1 megavatın biraz üzerinde bir elektrik verilecek. Elde edilen elektriiği öncelikle kendi seramızda kullanacağız. Fazlası olması halinde ulusal sisteme satacağız. Üçüncü kuyudan çıkacak su ile seracılık yapacağız. Seracılık yapacağımız alan yaklaşık 120 dönüm. Bu iş için dünyanın en eski sera firması olan Hollandalı Dalsem firması ile çalışıyoruz. Araziye kurulacak serada, topraksız tarım ile domates üretimi gerçekleştirilecek. Migi Enerji tarafından 30 artı 10'ar yıllık süreyle kiralanan kuyuların bulunduğu alanda yılda dönüm başı 50-60 ton domates üretimi hedefleniyor" dedi.

  "20 MİLYON EUROLUK YATIRIM"
  Planlanan alanda sadece domates yetiştirileceğini belirten Uçar, üretimde ve paketlemede yaklaşık 140 işçi çalışacağını ve bunun çoğunluğunun kadın olacağını ve tamamının Aliağa'dan istihdam edileceğini kaydetti. Uçar, firma olarak projeye yaklaşık 20 milyon Euro'luk yatırım yaptıklarını da kaydetti.

  "JEOTERMAL KAYNAKLARI KÖTÜ KULLANIYORUZ"
  Jeotermalle ilgili yasal zorunlulukları tamamlanmış tek sahanın kendilerinin çalıştığı saha olduğunu da vurgulayan Uçar, şunları söyledi:
  "Jeotermal işi çok karmaşık ve problemli bir iş. Yasal anlamda tüm prosedürümüz tamam. Sadece mera arazisinin tapu işlemlerini bekliyoruz. Jeotermal konusunda Türkiye'de yetişmiş mühendis de çok az. Jeotermal kaynaklarda dünya yedincisi, Avrupa birincisiyiz. Ama dünyada jeotermal kaynakları en kötü biz kullanıyoruz. Buradaki çalışmalarımıza 2010 yılında başladık. Alanın tamamının araştırılması dört yılda ancak sonlandırabildik."

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı