Ege Haberleri

  174 İZBAN çalışanı eyleme başladı

  Mustafa OĞUZ / İZMİR, (DHA)
  02.08.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin uyuşmazlıkla sonuçlanması üzerine Demiryol İş Sendikası üyesi kadın çalışanlar makyaj yapmama, erkekler ise sakal bırakma eylemine başladı.

  İZBAN'la yaptıkları toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin uyuşmazlıkla sonuçlanması üzerine Demiryol İş Sendikası tarafından kadın çalışanların makyaj yapmama, erkeklerin de sakal kesmeme eylemi yapmaları kararı alındı. Aralarında istasyon operatörü, tekniker, teknisyen, makinistlerin de bulunduğu 174 çalışan, sendikanın, seslerini duyurmak için aldığı karar üzerine, makyaj yapmama sakal kesmeme eylemine katıldı. İZBAN ile yoluculuk yapanlar, her zaman bakımlı gördürdükleri çalışanların mücadelesine destek verdi.
  Ellerine, ayda ortalama 960 TL net ücretin geçtiğini belirten İZBAN çalışanları, kaybedecekleri çok şeyin olmadığını dile getirerek, “Biz yaptığımız işe göre 1200 ile 1900 TL arasında bir ücret istiyoruz. Fakat bu talebimize karşı işverenden bir kuruşluk teklif bile yapılmadı. Ciddiye alınmıyoruz. İZBAN günlük ortalama 140 bin yolcu taşıyor. Sadece şirket kar etmiyor, şehir ekonomisine de büyük katkı sağlıyor. Bu başarıda biz çalışanların da katkısı büyük. Tek isteğimiz yaşamak. Banka, kira borcu olmayanımız yok. 15 gün boyunca makyaj yapmama, sakal kesmeme eylemini sürdüreceğiz. İşverenin tavrı bizim için önemli. Yolcuların desteği bize moral veriyor, hakkımızı alıncaya kadar mücadelemiz sürecek” dedi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı