Ege Haberleri

  1500 kişiyi ‘hack’ledi

  Taylan YILDIRIM, (DHA)
  22.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İzmir’de, iki sigorta şirketinin bilgisayar sistemini hack’ledikten sonra ele geçirdiği bin 500 müşterinin kredi kartı bilgilerini kullanarak alışveriş yapan S.K. yakalandı.

  İZMİR Emniyeti Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü Bilişim Suçları Büro Amirliği ekipleri, internet üzerinden kredi kartı bilgileri kullanılarak alışveriş yapıldığını fark eden vatandaşların şikayeti üzerine çalışma başlattı. Ekiplerin araştırmalarında, sipariş verilen bilgisayarın IP numarasından ve alışveriş yapılan internet sitesine verilen bilgilerden zanlının kimliğine ulaşıldı.

  Kargo görevlisi gibi

  İnternet üzerinden aynı bilgisayardan tekrar alışveriş yapılıp sipariş verilmesi üzerine harekete geçen ekipler, kargo görevlisi gibi davranarak gittikleri Alsancak’taki evde, ürünü teslim alacağı sırada 27 yaşındaki S.K.’yi yakaladı. Gözaltına alınan S.K.’nin internet kafe işletirken iflas ettiği, sonrasında da internet üzerinden aldığı virüs programlarını kullanarak yine Alsancak’taki iki sigorta firmasının bilgisayar sistemini hack’lediği belirlendi.

  Bu sisteme kayıtlı bin 500 müşterinin kredi kartı bilgilerini kopyalayan S.K.’nin, bunları kullanarak internet üzerinden özellikle satışı kolay olan elektronik ürünler satın aldığı saptandı. S.K.’nin, kredi kartlarını kullandığı kişilerin durumu fark etmemesi için ise ürünleri taksitlere böldürdüğü, malların da teslimat için özel olarak kiraladığı eve gelmesini sağlayıp sahte kimlikle teslim aldığı belirlendi.

  Firma sahipleri de

  İki sigorta firmasının sahibi de, müşterilerinin bilgilerini yasal olmamasına rağmen sistemlerinde tuttukları ve bu bilgileri koruyamadıkları görekçesiyle gözaltına alındı. İşlemlerin ardından adliyeye sevk edilen sigorta firması sahipleri, ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakıldı. S.K. ise tutuklandı.

  Bu arada, operasyon sonrasında sistemde kredi kartı bilgileri bulunan müşterilere tek tek ulaşan polisin, soruşturma hakkında bilgi verdiği ve kredi kartlarını ya iptal ettirmeleri ya da değiştirmeleri konusunda uyardığı öğrenildi.


   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı