Ege Haberleri

  15 tarım işçisinin öldüğü kazayla ilgili bilirkişi raporu hazırlandı

  Taylan YILDIRIM/İZMİR, (DHA)
  15.09.2015 - 11:57 | Son Güncelleme:

  MANİSA’nın Gölmarmara İlçesi’nde, asma yaprağı toplamaya giden 15 tarım işçisinin öldüğü kazayla ilgili bilirkişinin hazırladığı bilirkişi raporunun sonuç bölümünde, tanker şoförünün kazadan tamamen kusurlu olduğu belirtildi.

  Gölmarmara İlçesi’ne bağlı Hacıveliler Köyü yakınlarında geçen 6 Temmuz sabahı meydana gelen kazada, Ercan İşeli yönetimindeki 10 P 8765 plakalı tanker ile Seydi Aydın yönetimindeki 45 SA 3779 plakalı kamyonet çarpıştı. Çarpışma sonucu kamyonette bulunan ve Salihli’nin Çökelek Köyü’nden, bağ yaprağı toplamaya giden sürücü Seydi Aydın’ın (52) ile kamyonet kasasında bulunan eşi Ayşe Aydın (47), Nesrin Aydın (27), Kezban Uysal (67), Fadime Orhan (48), Zeynep Uysal (32), Ümmühan Uysal (30), Dürdane Kaya (40), Burak Kaya (15), Ümmühan Demirkol (38), Zeynep Zengin (35), Azize Kars (52), Ayşe Yaşar (40), Zekiye Çetin (54) ve Yıldız Öztürk (41), öldü. Gözaltına alınan tanker şoförü Ercan İşeli, kazanın nasıl meydana geldiğini bilmediğini ileri sürmesine rağmen tutuklandı. Gözyaşlarıyla toprağa verilen 15 tarım işçisinin bulunduğu mezarlıktaki bölümün, anıt mezar şeklinde düzenleneceği, mezarların mermerden yapılacağı açıklandı.

  15 tarım işçisinin öldüğü kazayla ilgili bilirkişi raporu hazırlandı

  BİLİRKİŞİ RAPORU ORTAYA ÇIKTI

  Kaza sonrasında soruşturmayı, ağır ceza mahkemesinin de bulunduğu Akhisar Cumhuriyet Savcılığı yürüttü. Kazayla ilgili jandarmanın ve karayolları ekiplerinin elindeki belgeleri toplayıp soruşturmasını yürüten Cumhuriyet savcısı, kazanın nasıl olduğu ve kusur durumunun tespiti için bilirkişiden rapor istedi. Bunun üzerine bilirkişi kaza yerine de gidip incelemelerde bulundu. Bilirkişinin hazırlayıp mahkemeye sunduğu raporunun ayrıntıları da ortaya çıktı.

  "TANKER ŞOFÖRÜ TAMAMEN KUSURLU"

  Kazanın, asfalt ve kuru yolda, alacakaranlık zamanında meydana geldiğine raporunda yer veren bilirkişi, tankerin çarpmadan önce 16 metre, çarpmadan sonra ise 11 metre fren izi olduğunu saptadı. Kaza sırasında tanker sürücüsü Ercan İşeli’nin, yola dikkatini vermeden dikkatsiz ve kontrolsüz olarak seyrettiği bilgisini yazan bilirkişi, bu sırada karşı yönden kamyonetin geldiğini fark ettiği, fren yapmasına rağmen, çarptığı, kamyonetle birlikte sürüklenip yoldan çıktığı görüşlerine yer verdi. Raporun sonuç bölümünde de, şöyle denildi:

  "Tanker sürücüsünün, yola dikkatini vermeden dikkatsiz ve kontrolsüz olarak seyrettiği sırada, karşıdan gelen araçların şeridine girerek kazanın meydana gelişine sebebiyet verdiğinden bu kazanın oluşumunda tamamen kusurludur. Kamyonet sürücüsü Seydi Aydın kendi şeridinde seyrettiği sırada, kazaya karışmış olup bu kazanın oluşumunu etkileyen kural ihlalin ve kusurunun olmadığı görüş ve kanaatine varılmıştır."

  Elde edilen bilgiler ve bilirkişi raporu sonrasında, soruşturmayı yürüten savcının, halen tutuklu olan tanker sürücüsüyle ilgili iddianamesini hazırlayıp, mahkemeye sunacağı belirtildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı