Ege Haberleri

  15 bin kişinin gözü tek imzada

  Burcu TANER / İZMİR, (DHA)
  11.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İzmir’deki mobilyacı ve matbaacılar, Gaziemir’de yeni fuar alanının karşısındaki 2 bin dönümlük araziye kurulacak projesi hazır olan sanayi sitesine iki yıldır onay imzası bekliyor.

  İZMİR’deki mobilyacı ve matbaacılar, Gaziemir’de yeni fuar alanının karşısındaki 2 bin dönümlük araziye inşa edilecek, kurucularının en az 15 bin kişilik istihdamı garanti ettiği ‘İzmir Matbaacılar ve Mobilyacılar Sitesi’ne onay bekliyor.

  Büyük bölümü Hazine’nin olan ve 1982’de gözleme dayalı jeolojik etütlerle yasaklı bölge ilan edilen, ancak daha sonra bu çalışmaları yenilenen arazi için onay gelirse, 400 mobilyacı, 250-300 matbaacının yanı sıra metal işleri ile uğraşan üreticiler de bölgede yerini alacak. Mobilyacıların boşalttığı Yeşillik Caddesi’nde ise oteller, restoranlar ve iş merkezleri yükselecek.

  Önümüz tıkanmasın

  İzmir Mobilyacılar Derneği Başkanı Mustafa Kara, Karabağlar’da 100-150 metrekarelik alanlarda üretim yapmak zorunda kalındığını, bu durumun da kaliteye yansıdığını belirtti. Kalite yakalanarak ihracatın artması için düzgün bir sanayi sitesine ihtiyaç olduğunu kaydeden Kara, “Sektörün önü açık, ancak teşvik edilmesi lazım. Sanayi sitelerinin kurulumunda önümüzün tıkanmaması lazım” dedi.

  İki yıl beklenmez ki

  Kara, ‘Çevre ve Orman Bakanlığı’nın ayrılarak ‘Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ kurulması başta olmak üzere çeşitli nedenlerden ötürü onay sürecinin geciktiğini kaydetti. Kara, “Projemiz, yerimiz her şey hazır. Karabağlar Belediyesi’nden de gerekli izinler ve destek alındı. Etütleri yeniden yaptırdık. Sakınca olmadığı yönünde bakanlıktan da onay gelecek. Bir tek imza kaldı, onu bekliyoruz. Ancak iki yıl bir imza beklenmez. Çünkü 15 bin kişinin istihdam edileceği bu bölgede inşaatların bir an önce başlaması gerekiyor” diye konuştu. Bölgede 400 mobilya üreticisinin bulunacağını ve her birinin 40-50 kişilik istihdam sağlayacağını aktaran Kara, “En az 250-300 matbaacı, bir o kadar da metal işleri olacak. Yani bin tane işyerinin yer alacağı bir alandan bahsediyoruz” bilgisini verdi.

  Karamsar değilim

  İzmir Basım Sanayicileri Derneği Başkanı Kadir Sinan ise bu süreçlerin uzun sürmesinin “normal olduğunu” belirterek, “Bu tür işler bir sürü parametrenin olgunlaşması sonucu oluyor. Yoğun emek harcamak lazım. Karamsarlık içinde değilim. İstihdamın 15 binden de fazla olacağını düşünüyorum” dedi.

  Belediye desteği

  Karabağlar Belediye Başkanı Sıtkı Kürüm, daha önceki açıklamasında, alanın bin dekarlık bölümünün en az iki katlı yapılaşmaya uygun olduğu düşüncesinde olduklarını aktarmış ve “Açıklanacak jeolojik raporun tahminlerimiz doğrultusunda çıkması halinde Hazine’yle temaslarda bulunup imar düzenlemelerini yapacağız. Bu bölgenin sanayi sitesi olması için üzerimize düşeni yapmaya hazırız” demişti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı