Ege Haberleri

  143 Afgan mülteci Uşak'a yerleştirildi

  Yavuz KUŞDEMİR / UŞAK, (DHA)
  18.09.2012 - 12:10 | Son Güncelleme:

  Afganistan’da Taliban zulmünden kaçan Afgan sığınmacılardan 143'ü Ankara'dan Uşak'a gönderilerek Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü'ne ait Kalfa Korusu Spor Tesisleri'ne yerleştirildi.

  Türkiye'deki prosedüre göre mülteci statüsü alabilmek için Ankara'daki Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) Temsilciliği'ne başvurarak bir başka üçüncü ülkeye yerleşmek için sığınma talebinde bulunan ve Ankara Lozan Parkı'nda barınan mültecilerden 143'ü Uşak Valiliği Yabancılar Şubesi'ne yönlendirildi. Dün (Cuma) geç saatlerde otobüslerle gruplar halinde Uşak'a gelen mülteciler, polis nezaretinde Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Kalfa Korusu Spor Tesisleri yerleştirildi. Afgan mültecilerin 35'inin çocuk, 60'ının kadın, 48'inin de erkek olduğunu belirtilirken, mültecilerin yemek ihtiyaçları da Uşak Aşevi tarafından karşılanıyor.
  Mültecilerin içinde bulunan Afgan Gazeteci Kurban Ali, “Afganistan'dan Taliban zulmünden kaçtık, can güvenliğimiz yoktu. Her gün onlarca insan ölüyordu. Canımızı kurtarmak için ailelerimizle Afganistan'dan kaçarak Türkiye'ye sığındık. Ankara'daki BMMYK Temsilciliği bizleri Uşak Valiliği Yabancılar Şubesi'ne gönderdi” dedi. Mültecilerin ne kadar zaman Uşak'ta kalacakları konusunda herhangi bir açıklama yapılmadı.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı