Ege Haberleri

  125’nci yıla özel kutlama

  Hürriyet Haber
  06.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ANKARA Atatürk Lisesi Bilim Şenliği’nde, insan ve hayvan fetus örneklerinden, kan grubu testine ve güneş enerjisiyle çalışan pervaneli şapkalara kadar öğrencilerin yaptığı bir çok çalışma sergilendi.

  125’nci yıl etkinlikleri kapsamında yapılan Bilim Şenliği’ne, çeşitli üniversitelerden öğretim üyeleri, öğrenci çalışma grupları, okuldaki öğretmenler, veliler ve öğrenciler katıldı. Bir hafta boyunca devam edecek şenlikte, kan grubu testi, memeli kalbinin incelenmesi, tansiyon ölçümü, evrenin özellikleri, dengeli beslenme yöntemleri, zeka oyunları, bitkilerin özellikleri, bilim insanlarının tanıtımı, televizyonun çalışma prensibi, güneş enerjisiyle çalışan küçük pervaneli şapkalar ile insan ve hayvan fetuslarından örnekler yer aldı. Şenliğin açılışını Atatürk Lisesi Vakıf Başkanı, GAMA Şirket Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Erol Üçel ve Okul Müdürü Faruk Platin yaptı.

  Gelişmişlik göstergesi

  Türkiye’de çok sayıda şenlik yapıldığını, okullarında düzenledikleri Bilim Şenliği’nin ayrı bir önem taşıdığını söyleyen Üçel, bilimin her ülke için gelişmişlik göstergesi olduğunu vurguladı. Dünyanın bilim üzerine kurulu olduğunun altını çizen Üçel, “Bilimde zayıf olan ülkeler, hiçbir yere varamazlar” dedi. Platin de “Fikir ne olursa olsun akla ve bilime dayanmadığı sürece süreklilik kazanamaz” diye konuştu. Bilimin her alanında gerekli araştırmaları yapmayan, buna kaynak ayırmayan ülkelerin “körelmeye mahkum” olacağı değerlendirmesinde bulunan Platin, okullarında bilim insanları yetiştirmeye devam edeceklerini belirtti.
     

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı