Ege Haberleri

  12 Birlik de Çin’e istekli

  Hürriyet Haber
  12.08.2014 - 01:07 | Son Güncelleme:

  TÜRK ihracatçısı dış ticarette en fazla açık verdiği ülkelerin başında gelen Çin Halk Cumhuriyeti’ne liman ve ticaret kenti Xiamen’den girecek.

  Ege Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Mevlüt Kaya, EİB bünyesinde 12 ihracatçı birliği bulunduğu, 12 sektöründe Çin ile ticari ilişkilerini geliştirmek için istekli olduğunu kaydetti. EİB’in, Xiamen Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı’nın Türkiye Milli Katılım Organizasyonu’nu uzun yıllardır başarılı bir şekilde gerçekleştirdiğini hatırlatan Kaya, “Türkiye’den Çin’e 1 milyar dolarlık doğaltaş ihracatımız var. Bunu artırmayı amaçlıyoruz. Xiamen’de düzenlenen ve dünyanın en büyük doğaltaş ve teknolojileri fuarına katılmak isteyen ancak fuar alanında Türkiye’ye ayrılan standın yetersizliğinden dolayı katılamayan çok sayıda firmamız var, fuarda yeni alana ihtiyacımız var. Xiamen fuar alanında Türkiye’ye ayrılan alanın ilk yıl yüzde 35 oranında, ikinci yıl da yüzde 35 oranında artırılmasını istiyoruz” diye konuştu.
  Çeşitli ürünler
  Türkiye’den zeytinyağı, kuru incir başta olmak üzere Çin’e çok çeşitli gıda ürünleri ihraç etmenin mümkün olduğuna da vurgu yapan Kaya, Çin’in zeytinyağı ithalatının yüzde 60’ını İspanya’dan yaptığını, Türkiye’nin de çok kaliteli zeytinyağı üretimi yaptığını belirterek, Çin’i zeytinyağı ithalatında Türkiye’deki potansiyeli değerlendirmeye çağırdı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı