Ege Haberleri

  102 bin lira can bedeli istiyorlar

  Bahri KARATAŞ / İZMİR, (DHA)
  18.06.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Topçu ailesi üç aylık bebekleri Furkan Topçu’nun ölümüne neden olan 269 promil alkollü kamyonet sürücüsü Ali Ertürk’e, 102 bin liralık tazminat davası açtı.

  İZMİR’in Güzelbahçe İlçesi’ndeki korkunç kaza geçen yıl Yelki Mahallesi’nde meydana geldi. Osman, eşi Esen Topçu, 5 yaşındaki kızları Sıla ve üç aylık bebekleri Furkan Topçu ile Yelki’de yakınlarına gezmeye gitti. Topçu’nun yakını lise öğrencisi Tuğçe Ulutaş, üç aylık bebek Furkan’ı arabaya koyup, ablası Sıla’yla birlikte gezmeye çıkardı. Bu sırada SSK emeklisi Ali Ertürk (57), yönetimindeki kamyonet ile yolun kenarında bebek arabasına ve Ulutaş’a çarptı. Üç aylık Furkan Topçu hastanede can verdi. Jandarma, Ertürk’ü gözaltına aldı.

  Benim bir kusurum yok

  Ertürk’ün 269 promil alkollü olduğu tespit edildi ve ifadesi bir gün sonra alınabildi. Ertürk, ifadesinde “Üç şişe bira içtim. Yolda bir karartı gördüm. Aniden direksiyonu kırdım. Çarpmayı engelliyemedim. İnip baktığımda yerde ölen bebek ve yaralı kızı gördüm. Benim kusurum yok. Bebek arabası kaldırım aşağısındaydı” dedi. Zanlı tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Cumhuriyet Savcısı Orhun Sezer, bir üst mahkemeye sanığın tutuklanması istemiyle itiraz etti. Hakim, kararda, usul ve esasa aykırılık bulunmadığından talebi reddetti.

  Bu Olay bir cinayettir

  Sezer, Ertürk hakkında, “Bilinçli taksirle ölümüne sebebiyet verme” suçundan 15 yıl hapis cezası istemiyle dava açtı. Avukat Mehmet Deniz Apa, “Sanık, alkol nedeniyle olaydan 21 saat sonra ifade verebilmiştir. Olay bir cinayettir. Tutuklanmasını talep ediyorum” dedi. 2. Ağır Ceza Mahkemesi, deliller ve dinlenen tanık ifadelerine göre sanığı tutukladı. Mahkemeye İzmir Adli Tıp Kurumu’ndan gelen raporda sürücü Ali Ertürk’ün 8/8 asli kusurlu, ölen ve yaralananların ise kusursuz olduğunu belirten rapor geldi.

  4 yıl hapis cezası

  6.5 ay tutuklu kalan Ali Ertürk, tahliye edildi. Mahkeme, sanığı 4 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıp, ehliyetine 2 yıl süreyle el koydu. Anne Esen Topçu ile baba Osman Topçu, avukatları Mehmet Deniz Apa aracılığıyla Asliye Hukuk Mahkemesi’nde, 1000’er lirası destekten yoksun kalma 50’şer bin lirası manevi olmak üzere toplam 102 bin liralık tazminat istemiyle dava açtı.

  Elbiselerini kokluyoruz

  ? Topçu Ailesi, yaşadıkları acıyı anlattı. Oğullarına doyamadan kaybettiklerini dile getiren acılı çift, “O bizim biricik evladımızdı. Alkollü bir kişi gelip onu bizden aldı. Dördümüzün bir arada fotoğrafı bile yok. Kıyafetlerini çıkartıp kokluyoruz. Her şey ortada. Sürücü aşırı derecede alkollü. Bu kazanın cinayetten hiçbir farkı yok” dedi. Avukat Mehmet Deniz Apa, ayrıca sanığın üzerinde bulunan tüm taşınmaz mallara tedbir konulmasını da istedi. Davaya henüz başlanmadı.

  Etiketler:

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı