Ege Haberleri

  10 bin kişiye iş imkanı müjdesi

  Burcu TANER/ İZMİR, (DHA)
  30.06.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Petrokimya devi Petkim, yıllık 10 milyon ton kapasiteli ve 5 milyar dolarlık maliyetle kurulacak rafineri için EPDK’dan onay almayı nihayet başardı.

  TÜRKİYE ve Ege Bölgesi’nin petrokimya devi Petkim, yıllık 10 milyon ton kapasiteli ve 5 milyar dolarlık maliyetle kurulacak rafineri için EPDK’dan onay almayı nihayet başardı. Petkim CEO’su Kenan Yavuz rafinerinin projeden faaliyet haline kadar 10 bin kişiyi istihdam edeceğini, Türkiye’yi de ithalattan kurtaracağını söyledi. Petkim CEO’su Kenan Yavuz, Socar-Turcas Rafineri A.Ş.’nin Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’ndan (EPDK) 23 Haziran’da lisansını aldığını belirterek Aliağa’daki Petkim tesislerinde kurulacak rafineri ile Türkiye’nin petrokimya sektöründe kalıcı hale geleceğini belirtti.
  EN BÜYÜK YERLİLEŞTİRME
  Türkiye’nin 1960’lı yıllarda olduğu gibi sektöre yeniden giriş yaptığını dile getiren Yavuz, ilk defa bir özel sektör kuruluşunun bu çaptaki bir yatırıma cesaret ettiğine dikkat çekti. Projenin aynı zamanda en büyük yerlileştirme projesi olduğunu vurgulayan Yavuz, “Avrupa ve ABD bu sektörden rekabet güçlerini kaybettikleri için çekilirken kuracağımız rafineri sektörde yeniden etkin olacağımızın tasdiğidir” dedi.
  PETKİM’İN GELECEĞİ
  Kurulacak rafinerinin yıllık 10 milyon ton işleme kapasitesine sahip olacağını, bunun 3 milyon tonunu Petkim’in kullanacağını dile getiren Yavuz, “Proje Petkim’in geleceğini de garanti altına alacak. Ben daha önce ‘Rafineri yapamazsak Petkim 2015’ten sonra Sümerbank olur’ demiştim. Petrokimyasal hammaddeyi üretme fırsatıyla Türkiye de sektörde kalıcı hale gelecek” diye konuştu.

  2014’TE BİTECEK

  Rafinerinin inşaatının 2012 yılında başlamasını, 2014’te de faaliyete geçmesini planladıklarını aktaran Yavuz, “Yatırım bizi çok heyecanlandırıyor. Lisans almadan önce proje çalışmalarına başladık. Şu anda çalışmalar hızlı bir şekilde devam ediyor. Bu tür yatırımlarda en önemli ayak proje. Biz de proje konusunda çalışmalarımızı hızlı bir şekilde sürdürüyoruz. 2014 yılında tamamlanacak olan proje için minimum 4, maksimum 5 milyar dolarlık bir yatırım gerçekleştirilecek. 2018 yılına kadar da Petkim’de 10 bin kişiye de iş imkanı yaratılacak” dedi.  Yavuz ayrıca mazot, jet yakıtı, LPG gibi ürünler üretecek rafinerinin, bölgenin en büyük rafinerisi olacağını belirtti. Rafineri ile birlikte dünya devi birçok firmanın da bölgeye geleceğine işaret eden Yavuz, Türkiye’nin enerji kaynağı ile pazar arasında en önemli köprü olacağını vurguladı.

  Etiketler:

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı