Gündem Haberleri

  Ege Üniversitesi'nde canlı yayında kalp ameliyatı

  A.A
  20.10.2008 - 16:21 | Son Güncelleme:

  Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde yapılan kalp ameliyatı, canlı yayınla, Çeşme'de düzenlenen 10. Kalp Damar Cerrahisi Kongresinde katılımcılara izletildi.

  Hastanede gerçekleştirilen operasyon, canlı yayınla Çeşme'deki kongreye katılan doktorlara izletildi. 45 dakikada tamamlanan ameliyatta, karın damarında balonlaşma ve genişleme (anevrizma) olan hastaya, genel anestezi gerekmeden, kasıktan girilerek suni damar yerleştirildi.

  Operasyonu yapan Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hakan Posacıoğlu ve Doç. Dr. Mustafa Parıldar, hasta için çok ciddi yaşamsal tehlikesi olan balonlaşmayı 45 dakika içerisinde ortadan kaldırarak ameliyatı tamamladı. Ameliyatın başarılı geçtiği bildirildi.

  Operasyonu başarıyla tamamlayan doktorları tebrik eden İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp Damar Cerrahisi Öğretim Üyesi Prof. Dr. A. Kürşat Bozkurt, “Bu yöntemin alternatifi olan eski cerrahi yöntemlerde boşluk açılarak suni damar konulmaktaydı. Ancak bu uzun süren ve güç bir yöntemdi. Bugün yapılan operasyon hem daha kısa sürdü hem de eskiye göre daha basit bir şekilde yapıldı” dedi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı