Ege Haberleri

EGE

  Ege turizmini kültür projeleri büyütecek

  Burcu TANER , (DHA)
  21.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme: 20.10.2011 - 20:46

  400 milyon Euro’luk bütçesi olan “Avrupa Kültür Programı”ndan Egelilerin de yararlanması için bakanlık “Proje üretin, hibe sağlansın” çağrısı yaptı.

  KÜLTÜR ve Turizm Bakanlığı İzmir’deki tiyatro, dans grupları, müzeler, belediyeler, üniversiteler, araştırma merkezleri, kültür enstitüleri, kamu kurumları, vakıflar, dernekler, sanat galerileri ve yayınevlerine çağrıda bulunarak üretilecek projelere hibe sağlanacağını duyurdu. Bu destekleri sağlayan Avrupa Kültür Programı, Bakanlık Müsteşarı Özgür Özaslan’ın katılımıyla gerçekleştirildi. Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) işbirliğinde düzenlenen toplantıya katılan Özaslan, yapılacak çalışmayla kültürel aktivitelerin Anadolu insanı tarafından etkin kullanımı için bir çalışma takvimi belirleneceğini söyledi. Özaslan, “Türkiye’de turizmde olduğu gibi kültürde de iller arası bir dengesizlik var. Kültür, bölgesel ve yöresel anlamda gelişmişliğin bir ölçüsü” diyerek, herkesi proje sunarak katılmaya davet etti.


  NASIL İŞLİYOR

  Sahne sanatları, festivaller, edebi eser çevirileri, resim ve heykel çalışmaları, kültür ve sanat kurumlarının desteklenmesi, klasik müzik çalışmaları ile tasarım ve görsel sanatlar başlıklarında projesi olanlar hibe alabilecek. En az 24 ay önce kurulmuş tüzel kuruluşların başvurabildiği proje kapsamında en az 200 bin, en fazla ise 500 bin Euro’luk hibe sağlanırken, hibe toplamı geçerli proje bütçesinin yüzde 50’sini oluşturabilecek. Son başvurular ise 5 Ekim 2012’de yapılacak.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı