İZMİR HABERLERİ

Ege Tıp'a ikinci kez akreditasyon belgesi verildi

DHA
30.05.2017 - 12:22Son Güncelleme :
DHA

TIP Eğitimleri Programı Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği (TEPDAD), Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi'nin, Mezuniyet Öncesi Tıp Eğitimi Programı'nın Ulusal Tıp Eğitimi Kurulu'nun yaptığı değerlendirme sonucunda, Türkiye mezuniyet öncesi tıp eğitimi ulusal standartlarını karşıladığını saptayarak, ikinci kez akredite etti.

Muhiddin Erel Amfisi'nde gerçekleştirilen Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Akreditasyon Belgesi Takdim Töreni'ne Ege Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Makbule Aşıkoğlu, EÜ Tıp Fakültesi Dekan Vekili  Prof. Dr. Cemil Gürgün, TEPDAD Başkanı Prof. Dr. İskender Sayek, komisyon üyeleri, öğretim elemanları ve öğrenciler katıldı. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi tıp eğitiminin ikinci kez akredite olmasının haklı gururunu yaşadıklarını belirten Prof. Dr. Cemil Gürgün, "Fakültemizde akreditasyon serüveni 2009 yılında başladı. 2009 yılında  ilk kez tıp eğitiminin akreditasyonu gündeme geldi. İlk başvuran 14 fakülteden biri olduk. 2010 yılında tıp eğitimimiz akredite oldu. Bu bizde büyük bir heyecan yarattı. Gördük ki bu akreditasyon bizim kendimize dışarıdan bir bakış açısıyla eğitim sistemimizi değerlendirmemizi sağlıyor. Eksiklerimizi gidermemize, yenilenmemize yardımcı oluyor. Akreditasyon Belgesi 2023 yılına kadar geçerli olacak. Öğretim üyelerimiz de bu sürece özveriyle katıldılar. Onların emeğiyle tıp eğitimi bugünlere geldi ve ülkemizdeki söz sahibi özgün eğitim modellerinden birisi oluştu. Tüm anabilim dalları temsilcileriyle birlikte geniş bir katılımla, 70'in üzerinde öğretim üyesi ve öğrenci ile bir öz değerlendirme raporu hazırlama çalışması yaptık. Fakültemizin ikinci kez akredite olduğunun haberini aldık ve bu bizi çok onurlandırdı" diye konuştu.

"AKREDİTASYONUN DEĞERİNİ ÇOK İYİ ANLIYORUZ"

Akreditasyonun halk sağlığı açısından önemli olduğunu belirten Ege Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Makbule Aşıkoğlu, "Hekimlik insan sağlığının korunması, hastalıkların iyileştirilmesi için hizmet veren en eski ve en saygın meslek gruplarından biridir. Tıp fakültelerinde verilen eğitim öğretimin geliştirilmesi konusunda akredite olması bizler için de çok önemlidir. Bizler eğitimciyiz, akreditasyonun değerini çok iyi anlıyoruz. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim Programı'nın ikinci kez akredite olmasından gurur duyduk. Akreditasyonun ulusal ve uluslararası düzeyde eğitimi her zaman ileriye götüreceğini biliyorum" dedi.

"EN ÖNEMLİ KONU SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK"

Bu belgeyi teslim etmekten büyük bir onur ve mutluluk duyduğunu söyleyen TEPDAD Başkanı Prof. Dr. İskender Sayek, "Akreditasyon sürecinde en önemli konu bunun sürdürülebilmesidir. Tıp eğitiminde olduğu gibi bunun yaşam boyu süren etkinlik haline dönüşmesi çok önemli. Ege Üniversitesi 2016 yılında bize ikinci kez başvurdu ve fakülteyi ziyaret ettik" diye konuştu.  Ege Üniversitesi tıp eğitiminin güçlü yönlerini sıralayan Prof. Dr. İskender Sayek, "Özel çalışma modülleri ve araştırma eğitim programı uygulanması, ölçme değerlendirmelerin öğrenmeyi destekler nitelikte olması, eğitim programının güçlü ve entegrasyon sağlamış olması, eğitimle ilgili komisyonların kurulmuş ve işlevsel olması, etkin ve özenli bir eğitim programının olması" dedi.

İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAF

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İzmir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği İzmir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Ege Tıp'a ikinci kez akreditasyon belgesi verildi haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ
24 Kasım 2017, Cuma
 • İmsak
  06:14
 • Guneş
  07:56
 • Öğle
  13:09
 • İkindi
  15:45
 • Akşam
  18:02
 • Yatsı
  19:32
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı