Ege Haberleri

EGE

  Ege Serbest Bölge babasını kaybetti

  Elif DEMİRCİ / İZMİR, (DHA)
  09.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme: 08.01.2012 - 22:09

  İzmir Gaziemir’deki Ege Serbest Bölgesi’nin kurucusu 75 yaşındaki Kaya Tuncer, üç yıldır mücadele ettiği mide kanserine yenik düşerek, ABD’deki evinde vefat etti.

  TÜRKİYE’de serbest bölgelerin duayeni kabul edilen, İzmir’de dünya çocuklarının kaynaşması için Uzay Kampı Türkiye’yi kuran, çocuk sevgisinin yanı sıra antika otomobil tutkusuyla da tanınan, iş dünyasının saygın isimlerinden Kaya Tuncer, 50 yıllık eşi Mary ve çocuklarıyla yaşadığı ABD’’nin Los Angeles kentindeki evinde hayatını kaybetti. Üç yıldır mide kanseri tedavisi gören iki çocuk, iki torun sahibi Tuncer için doktorların, son dönemde, “Artık tıbben yapacak bir şey kalmadı” dediği belirtildi.

  ABD’de toprağa verilecek

  Serbest bölgelerin gelişmesine katkı sağlayan, çocukları, bir endüstri bölgesine yuva açacak kadar çok seven, İzmir’de mortgage sistemiyle Yüksek Vadi Evleri’ni yapan, birçok uluslararası ödülün sahibi inşaat          mühendisi Kaya Tuncer’in cenaze töreninin Los Angeles’ta yapılacağı bildirildi. Ege Serbset Bölgesi Kurusu ve İşleticisi A.Ş.’de (ESBAŞ) de bugün 09.00-09.30 saatleri arasında tören düzenleneceği, ayrıca Gaziemir Merkez Camisi’nde ikindi namazının ardından gıyabi cenaze namazı kılınacağı kaydedildi.

  20 YILDA BİR EFSANE YARATTI

  TÜRK-Amerikan girişimcisi ve büyük projelerin kurucusu Kaya Tuncer, Ege Serbest Bölgesi’nin gelişimi ve işletilmesinden sorumlu ESBAŞ’ın kurucusu ve yönetim kurulu başkanıydı. 1990’da ‘yap-işlet-devret’ modeliyle Türkiye’nin önde gelen endüstri parkını kuran Tuncer, serbest bölgeler arasında en çok yabancı sermayeyi çeken İzmir Gaziemir’deki Ege Serbest Bölgesi’nin oluşmasına katkı koydu. Kaya Tuncer, halen 19 bin 500 kişinin çalıştığı, 70’i yabancı olmak üzere toplam 240 firmanın faaliyet gösterdiği, 2011 sonu itibariyle ticaret hacminin 5 milyar dolara ulaştığı ve kuruluşundan itibaren toplam ticaret hacminin 40 milyar doları aştığı bir bölge oluşturdu.

  İleri görüşlülüğüyle tanınan Tuncer, 2000’de de, Ege Serbest Bölgesi’nde dünyanın üç uzay kampından biri olan ‘Uzay Kampı Türkiye’yi kurdu. Kaya Tuncer, gençlerin bilim ve uzay konulu aktivitelere katılmaları, takım oluşturma ve liderlik becerilerini geliştirmeleri, farklı ülke ve kültürlerden gelen gençlerle tanışabilmeleri için ‘Uzay Bilimleri Eğitimiyle Küresel Dostluk Vakfı’nı da kurarak öğrencilere burs sağlıyordu. Vakıf, bu amaçla 2002’den itibaren yaklaşık 5 bin gence burs verdi, dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen bu gençlerin birbirleriyle kaynaşmalarına ve dost olmalarına vesile oldu.

  50 yıllık deneyim

  Tuncer’in; mühendislik, inşaat, gayrimenkul geliştirme ve yönetimi alanlarında 50 yılın üzerinde başta Amerika olmak üzere uluslararası deneyimi vardı. Bu deneyim, San Francisco’daki Bechtel Şirketi ve Los Angeles’daki Daniel, Mann, Johnson ve Mendenhall gibi büyük inşaat, mimarlık, mühendislik firmalarında edindiği birikimlerle güçlenmişti. Kaya Tuncer aynı zamanda Bechtel’in Suudi Arabistan’ın Jubail şehrinde ve Kanada’nın James Körfezi’nde yaptığı mega projelerin gerçekleşmesinde büyük katkılar sağlamıştı. Tuncer, ABD’de bina inşaatı panelleri üretim konusunda ve gayrimenkul gelişimi üzerinde çalışıyordu. 

  TUNCER İÇİN KİM, NE DEDİ

  · İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş: Bir İzmir sevdalısını kaybettik. Gerçekten İzmir’e en büyük katkıyı yapanlardan biriydi. Emeğini inkar etmek mümkün değil. Çok iyi bir ufuk açtı. Serbest Bölge’de mücadeleler verdi, zorlukları aştı, 5 milyar dolarlık ticaret hacmine erişen 20 bin kişinin ekmek yediği bir bölgeyi İzmir’e kazandırdı. Çok üzüldük. İzmir çok önemli birini kabetti.
  · Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar: Çok üzüldüm. ESBAŞ’ı kurarak İzmir’e çok önemli yatırımın oluşmasında önderlik eden bir iş büyüğümüzdü. Örnek bir serbest bölge kurdu burada. ABD’li firmaların İzmir’e yatırım yapmaları için büyük çaba sarf ediyordu. Allah’tan rahmet diliyorum.
  * Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Başkanı Geza Dologh: Serbest bölgeyi İzmir’e tanıtan, İzmir aşığı biriydi. Mekanı cennet, komşusu melek olsun.

  ALDIĞI ÖDÜLLER

  · 1967, ABD Çelik Enstitüsü’nün en başarılı projesi ödülü. · 1990, Kaliforniya Santa Ana Üniversitesi Mezunları Başarı Ödülü. · 1999, Türk Milli Prodüktivite Merkezi “Yılın İşadamı” ödülü. · 2002, Türk-Amerikan Bilimadamları Derneği “Türkiye’de Eğitimi Geliştirmek” ödülü. · 2002, Türk-Amerikan İşadamları Derneği “Yılın Önde Gelen İşadamı” ödülü. · 2003, Türkiye’de çekilen bir belgesel filme yaptığı katkılardan dolayı Amerikan Türk Konseyi’nce verilen “Özel Ödül”. · Güney Kaliforniya Türk Amerikan Derneği’nce verilen “2003 Türk-Amerikan İşadamı” ödülü. · Ulusal Etnik Örgüt Koalisyonu Vakfı’nca (NECO) 2004 Ellis Adası Şeref Madalyası ödülü. (Kaya Tuncer, 8 bin kişinin aday gösterildiği ve sadece 130 kişinin aldığı Şeref Madalyası’na layık görülen ilk Türk olarak tarihe geçti.) · 2004, Ulusal Uzay Kampı Haftası nedeniyle İzmir Valisi Yusuf Ziya Göksu tarafından verilen teşekkür belgesi. · Financial Times Grubu dergilerinden FDI tarafından 2005 Bölgesel Onur Ödülü. · China International Institute of Multinational Corporation kurulunca, Çinli firmaların yatırım yapabilecekleri dünyadaki en iyi 7 endüstri bölgesinden biri seçilen Ege Serbest Bölgesi’nin ödülü 2007’de Kaya Tuncer’e verilmişti. · Gaziemir’e yaptığı katkılardan dolayı Başbakan Recep Tayip Erdoğan tarafından 2007’de verilen hayırsever vatandaş ödülü. · İzmir’e yaptığı katkılardan dolayı İzmir Ticaret Odası’nca 2007 onur ödülü. Amerikan Şirketler Derneği’nce Türk ve Amerikalı firmalara yapmış olduğu katkılardan dolayı 2009’de verilen onur ödülü. · ABD’deki en eski derneklerden biri olan Amerikan-Türk Cemiyeti’ne (ATS) Yönetim Kurulu Üyesi olarak seçildi. · İtalyan Cumhurbaşkanı’nca ‘Dayanışma Şövalyesi’ nişanı verildi.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı