Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Ege Ordusu kalkmıyor

  Hürriyet Haber
  24 Mayıs 2000 - 00:00Son Güncelleme : 24 Mayıs 2000 - 00:01

  Ege Ordusu'nun kaldırılması tartışmalarında, Genelkurmay Başkanlığı, son noktayı koydu. Genel Sekreterlik'ten yapılan açıklamada, Ege Ordusu'nun kaldırılmasının gündemde olmadığı bildirildi.

  Genelkurmay: Gündemde yok

  GENELKURMAY Başkanlığı, Ege Ordusu'nun Yunanistan'a bir jest amacıyla kaldırılması konusunun gündemde bulunmadığını bildirdi.

  Genelkurmay'dan dün yapılan yazılı açıklama, son günlerde Ege Ordusu'nun kaldırılması ile ilgili tartışmalara açıklık getirdi. Açıklamada, ‘‘Gündemde Ege Ordusu'nun kaldırılması ile ilgili herhangi bir konu yer almamaktadır’’ denildi.

  ORDU: İMA BİLE YOK Deniz Kuvvetleri eski Komutanı emekli Orgeneral Güven Erkaya'nın, Yunanistan'la sorunların çözümü adına Türkiye'nin Ege Ordusu'nun kaldırılabileceği teklifini de içeren bir raporu Başbakanlığa sunmasının ardından, Ankara'nın resmi görüşü, dün ilk kez Genelkurmay tarafından seslendirildi. Genel Sekreterlik'ten yapılan açıklamada, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu'nun, hiçbir ortamda bu yorumları destekleyecek bir beyanı veya imasının olmadığı bildirildi. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin planları arasında Ege Ordusu'nun kaldırılmasına ilişkin hiç bir planın bulunmadığının belirtildiği açıklamada, ‘‘Yorumlar, yazarların kendi düşüncelerini ve değerlendirmelerini yansıtmaktadır’’ denildi.

  DIŞİŞLERİ: ERKEN Üst düzey Dışişleri kaynakları da, Yunanistan ile oluşan olumlu atmosferin sevindirici olduğunu, ancak Türkiye'nin bu ülke ile ilişkilerinin henüz bir jest yapacak düzeyde olmadığını belirtti.

  Gürel: ÖNCE onlar Devlet Bakanı Şükrü Sina Gürel, konuyla ilgili şunları söyledi: ‘‘Yunanistan 12 mil iddiasından vazgeçtiğini açıklayacak olursa, eğer adaları, anlaşmaların açık hükümlerine rağmen silahlandırmaktan vazgeçerse, o zaman başka formüllerle bütün sorunların bir arada ele alındığı ve iki tarafın da hakkının geçmeyeceği çözümler bulunabilir. Sayın Erkaya'nın raporunda belirtilen hususlarda hükümet değerlendirmesi yapılmadı.’’

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı