Ege Haberleri

EGE

  Ege NKM Çin pazarında

  Hürriyet Haber
  05.09.2012 - 00:00 | Son Güncelleme: 04.09.2012 - 16:22

  İzmir’de 1996 yılında bal ihracatı için kurulan Ege NKM, Almanya ve Fransa’ya büyük ambalajlarla dökme bal gönderirken, bu konuda dünya lideri olan Çin’e bal ve zeytinyağı ihraç ediyor.

  Yükselen pazar Çin’de gerçekleşen pek çok gıda fuarına katılmaya özen gösteren Ege NKM, bu sayede Çin pazarında önemli bağlantılar kurdu. SIAL China Gıda Fuarında gerçekleşen görüşmeler neticesinde Türkiye’den bu güne kadar giden en yüksek bal satışını gerçekleştirdi. Dünya standartlarında ki makine parkuruyla bal ve zeytinyağı konusunda Türkiye’nin önde gelen firması olan Ege Bal, yurt içi ve dışındaki iddiasını dünya lideri Çin’e yaptığı ihracatla kanıtlamış oldu.

  Çin’in kolay karar veren bir ülke olmadığını dile getiren Ege NKM Yönetim Kurulu Başkanı Nedim Kalpaklıoğlu, 400 ile 500 bin ton arasında bal üreten Çin’e, Ege markasıyla girerek Türk firmalarına örnek olacaklarını belirtti. Kalpaklığolu, “Kurulduğumuz yıllarda büyük ambalajlarda dökme bal yerine kullanımı kolay küçük ambalajlar amaçladık. 300 kilogramdan 20 grama kadar düştük, kavanoz ve pet ambalajlarla Ege Bal satıyoruz. Bu Türkiye’nin geldiği noktayı gösteriyor. Türkiye o kadar ilerledi ki, biz bu işi o kadar iyi noktaya getirdik ki kendimizle ve ülkemizle gurur duymalıyız. Bu işi organize eden bizim ülkemiz, ambalajı yapan yine bizim ülkemiz biz de bunun bir parçasıyız” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı