"Nedim Bubik" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Nedim Bubik" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Nedim Bubik

Ege’nin havası tertemiz olsun

HAVA soğuyor, normal, mevsim kış. Ama soğuyunca hemen hava kirliliği düşüyor akıllara. Nasıl düşmesin? Sobalar, kaloriferler tam gaz. Hele kömür de kullanılıyorsa, demeyin gitsin. “Ege’nin havası, dumansız hava sahası olmalı” tabii ki. Ama öyle mi?

*****
Sabah ya da akşam... Boğazınız yanıyor mu, hani o linyit konusunu alıyor musunuz? Duman görüyor musunuz, bacalardan. Sakın ola ki, etkililer, yetkililer, “Mümkün değil, denetimler çok sıkı” falan demeye kalkmasın... Daha geçen hafta bir sabah Mustafa Kemal Sahil Bulvarı’nda üç apartmanın bacasını gördüm... Koyu, zifir dumanda birbirleriyle yarışıyor gibiydiler...
*****
Ve de bir haberi anımsayalım... İzmir Odun Kömür Satıcıları Odası Başkanı Mustafa Düzyol’a kulak verelim. Düzyol, kömür kalpazanlığından söz ediyor. Sahte isimlerle, linyit poşetlerine kalitesiz kömür doldurulup satıldığını söylüyor, şöyle diyor:
*****
“Özellikle bakkal, market ve tüpçü gibi yerlerde satılan kömürlerin çoğunun Uzunköprü ve Keşan yöresinden getirildiğini tespit ettiğimiz, kükürt oranı yüksek ve düşük kalorili kömürler yakaladık. Bazı derneklerin üyelerine satılan kömürlerin de bu türden olduğuna dair duyumlarımız var.”
*****
Düzyol’un açıklaması çok vahim. Ve de aklıma geldi... Yanılmıyorsam, Biga yöresinde, bir trafik kazası oldu. Can kaybı yoktu. Ama kazaya karışan bir TIR, silme taş kömürü yüklüydü. Ve de, “Başbakanlık” imzalı, “Para karşılığında satılamayacağı” yazılı poşetler vardı.
*****
Yani kömür işi bulanık. Isınmak için kömür kullananlar, iyi niyetli de olsalar, yanıltılabilirler. Ortada sahte kömür var. Peki ne yapmak gerek? Tabii ki, sıkı denetim. Örneğin; Muğla Çevre ve Orman İl Müdürü Mehmet Şahin ne demiş, “24 saat denetimdeyiz. Motorize ekipler oluşturduk. Uyumak yok. Valilik, belediye binalarını da denetleyeceğiz. Onlar da havayı kirletirse ceza yazarız. Kimsenin gözünün yaşına bakılmayacak. Havayı kirleten babam olsa, ceza yazarım....”
*****
Müdür, soyadına yaraşır açıklamayla gözdağı veriyor herkese. Darısı diğer Ege illerinin başına. Haaa, hava kirliliği denilince, sadece kalorifer ve sobalarla yetinmeyelim. Araçların egzozlarını gözardı etmeyelim. Örneğin; İzmir’de, başta ESHOT ve İZULAŞ otobüsleri olmak üzere, tüm araçlara dikkat edilmeli. Trafik polisleri de bu konuda duyarlı olmalı, kara duman saça saça giden araçları göz yummamalı.
*****
Sonuç olarak, “Ege’nin havası, temiz, soluk alınabilir hava sahası olmalı...”
X