Ege Haberleri

  Ege Limanı’na ilk harç atıldı

  Burcu TANER, Turaç TOP, (DHA)
  16.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Altyapısıyla dünyanın en büyük 10 limanı arasına girecek olan Kuzey Ege Çandarlı Limanı’nın temeli atıldı. 5 milyar liraya malolacak liman sadece inşaat aşamasında 15 bin kişiye istihdam sağlayacak.

  TÜRKİYE’nin 2023 yılı için hedeflediği 500 milyar dolarlık ihracatı karşılamak için hızla devam eden ulaştırma yatırımlarına bir yenisi daha eklendi. Altyapı olanakları ve hizmet kapasitesi ile dünyanın en büyük 10 limanı arasına girecek olan Kuzey Ege Çandarlı Limanı’nın, mendirek inşaatının temeli atıldı. Toplam yatırım tutarının 5 milyar lirayı bulması beklenen limanın, sadece inşaat aşamasında 15 bin kişiye istihdam sağlaması hedefleniyor. Zeytindağ Stadı’nda gerçekleştirilen açılış törenine Kültür Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Ulaştırma Bakanı Habip Soluk, Ulaştırma eski Bakanı Binali Yıldırım, Devlet Bakanı Mehmet Aydın, İzmir Valisi Cahit Kıraç ve yüzlerce vatandaş katıldı.

  İzmir’e yakışacak

  Ulaştırma eski Bakanı ve Ak Parti İzmir Milletvekili Adayı Binali Yıldırım, İzmir, Çandarlı, Gediz, Bakırçay Ovası ve Türkiye için büyük bir gün olduğunu vurgulayarak, “Bu gün Türk denizciliği için tarihi bir gün. Bugüne kadar Türkiye’deki limanların konteyner kapasitesi 6 milyon. Sadece bu limanın kapasitesi tek başına bunun
  12 milyon olacak. Böyle bir eser İzmir’e, Çandarlı’ya yaraşır” diye konuştu.

  PİRE PİRE GİBİ

  Limanın inşasıyla birlikte Akdeniz’deki değişime de işaret eden Yıldırım, “Yıllardır bize gelecek yükler Pire Limanına gidiyor. Denizcilerin deve gibi gördükleri Pire Limanı, Çandarlı ile pire gibi kalacak. Yıldırım ayrıca vatandaşların yanında yüklenici firmalar ve müteahhitlerle de pazarlık yaparak 900 günlük süre verilen birinci aşama inşaatını 750 güne indirdi. Firma temsilcisi Nihat Özdemir de bitirme sözü verdi.

  YENİ İPEK YOLU

  Ulaştırma Bakanı Habip Soluk, Türkiye’nin her köşesinde olduğu gibi İzmir’de de deniz, hava, demir ve karayolu ulaşımına her türlü önceliğin verildiğini aktardı, şöyle konuştu; “Bakanlığımız denizcilik alanında yaptığı yatırımla da Türkiye’yi denizcilik kimliğine kavuşturmuştur. Yap-İşlet-Devret finansman modeliyle yapılan yatırımlardan sektör ve Türkiye kazanıyor. Ege Limanı tamamlandığında İzmir Avrupa ve Asya deniz ticaretinin merkezi olmakla kalmayacak, İzmir dünyanın yeni İpek Yolu güzergahının da merkezi olacak.”

  ÖZELLİKLERİ

  Kuzey Ege Çandarlı Limanı, demiryolu, havayolu, karayolu ve denizyolu birlikteliğini sağlama avantajıyla Ege’nin lojistik üs olmasına katkı koyacak. Hizmet vermeye 2013 yılında başlaması beklenen limanın toplam yatırımı 5 milyar TL’yi bulacak. Toplam 3 aşamada inşa edilecek limanın ilk aşamadaki 400 milyon liralık yatırım DLH tarafından yapılacak. DLH ana ve tali mendirekleri inşa edecek. Diğer bölümler ise yap-işlet-devret modeli ile ihale edilerek kamu ve özel sektör işbirliğinde tamamlanacak. Liman inşaatında kullanılacak 250 bin metreküp hazır betonun, İzmir, Aliağa ve Bergama’daki fabrikalardan temin edilmesi planlanıyor. Su derinliği 40 metre olacak limana 200 bin tonun üzerindeki gemiler de yanaşabilecek. Ana yük limanı olarak planlanan liman, transit yükler açısından da Yunanistan’ın Pire Limanı’na rakip olacak ve bu limandan 4 kat daha büyük olacak.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı