Ege Haberleri

EGE

  Ege Fren’in Avrupa hedefi

  Burcu TANER / İZMİR, (DHA)
  11 Mayıs 2011 - 00:00Son Güncelleme : 10 Mayıs 2011 - 22:40

  Fren üretiminde Türkiye’nin lider firmalarından Ege Fren, önümüzdeki beş yıl sonunda Avrupa yollarındaki iki kamyondan birinde ürünlerinin kullanılmasını hedef olarak belirledi.

  BAYRAKTAR Grubu ve dünyanın en büyük fren firmalarından Meritor’un ortaklığıyla faaliyet gösteren Ege Fren Sanayi’nin kampana frenden sonra 2012 yılında Türkiye’de ilk kez kamyon ve treyler pazarı için disk freni seri üretimine başlayacağını bildirildi. Genel Müdür Sinan Akın, yeni nesil kamyonların ana tedarikçisi olmayı hedeflediklerini açıkladı. Akın, yüzde 51 hissesi Bayraktar Grubu’na, yüzde 49’u ise dünyanın en büyük ağır ticari vasıta dingil ve fren imalatçılarından olan Meritor’a ait olan şirketin 2011 yılında 90 milyon lira ciro hedeflediğini dile getirdi. Akın, 2013 ciro hedeflerinin 150 milyon TL olduğunu, 2014 yılında 4 milyon Euro Ar-Ge, 15 milyon Euro üretim teknolojileri için yatırım yapacaklarını, yine 2014 yılında müşteri sayısında 25’e ulaşmak istediklerini söyledi.

  2011 rekor yılı

  Akın, 2011’de kalite standartlarını daha da yükseltmeye dönük Ar-Ge çalışmalarına yoğunlaştıklarını, Avrupa’da her üç kamyondan birinde Ege Fren ürünlerinin kullanıldığı çok önemli bir pazar payına ulaştıklarını belirtti. MAN, Volvo, Ford, Scania’nın da aralarında olduğu dünya çapında markalar için lisanslı parçalar ürettiklerine ve Avrupa’nın en önemli fren üretim merkezlerinden biri haline geldiklerine işaret eden Akın, 2011’in kendileri için rekor yılı olacağını ifade etti.

  24 YILLIK FİRMA

  Otomotiv yan sanayi için 24 yıldır aksam ve parça üreten Ege Fren, Avrupa, Amerika, Asya, Afrika ve Avustralya’ya uzanan geniş bir hatta ihracat yaparken, uluslararası markaların ana tedarikçi anlaşmalarına imza atıyor. İzmir Pınarbaşı’nda 8 bin 500 metrekaresi kapalı 14 bin 500 metrekare alanda faaliyet gösteren Ege Fren’in ihracat amaçlı üretim yapan ikinci fabrikası ise Ege Serbest Bölgesi’nde bulunuyor. Yılda 3 milyon parça üreten Ege Fren’in Ege Bölgesi toplam yan sanayi ihracatının yüzde 3’ünü tek başına gerçekleştiriyor.

  YENİ YATIRIM


  Bu yıl kapasite artırımı ve modernizasyon için 2 milyon Euro yatırım planladıklarını dile getiren Akın, “Beş yıllık sürede bu modernizasyon yatırımlarımızı 15 milyon Euro’ya çıkarma hedefindeyiz. Bu yıl içinde 500 bin Euro Ar-Ge yatırımımız olacak. 2014 sonuna kadar Ag-Ge yatırımı toplamı 4 milyon Euro’yu bulacak. Otomotivde Ar-Ge’nin çok önemli bir yatırım alanı olduğunu biliyoruz. Ancak biz ek olarak frenden, yani güvenlikten bahsediyoruz, bu durumda yatırımların önemi sektör ortalamasının da üzerine çıkıyor ” dedi.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı