İZMİR HABERLERİ

Ege Denizi'ndeki depremler

AA / Emre Umurbilir
11.12.2014 - 16:33Son Güncelleme :

- DEÜ Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezinin hazırladığı rapordan: - "İzmir ile Edremit arasındaki sahil seridi boyunca var olan diri fayların, sismik aktivitelerinin sürekli izlenmesi, kent ölçeğinde haritalanması, geçmişte hangi depremlere kaynaklık ettiğinin ortaya konması ve deprem tekrarlama periyotlarının saptanması, deprem tehlike analiz çalışmaları açısından çok önemlidir"

YEREL HABERLER İZMİR

AA / Emre Umurbilir

İZMİR (AA) - Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi, 6 Aralık'ta Midilli Adası'nın güneyinde meydana gelen depremlerle ilgili rapor hazırladı.

Raporda, 5,1 büyüklüğündeki depremin ardından, deprem fırtınası şeklinde büyüklükleri 4,9’a kadar ulaşan 50'den fazla artçı sarsıntı
kaydedildiği hatırlatıldı.

Deprem açısından oldukça aktif olduğu belirtilen bölge ve yakın çevresinde, 1867 yılında 6,8 (Midilli Adası), 1939'da 6,6 (Dikili), 1944'te 6,8 (Edremit Körfezi), 1949'da 6,6 (İzmir açıkları), 1981'de 7,2 (Ege Denizi) büyüklüğünde depremler meydana geldiğine işaret edilen raporda, bölgedeki depremlerin kaynağı olarak, Midilli Adası'nı güney, doğu ve batıdan sınırlayacak şekilde gelişmiş faylar gösterildi.

Raporun sonuç bölümünde, şu ifadelere yer verildi:

"Sonuç olarak Midilli Adası ve çevresi, Kuzey Anadolu Fayı’nın güney kolu ile İzmir-Balıkesir Transfer Zonu arasındaki transtansiyonel tektonik rejim etkisinde deforme olmaktadır. Bu nedenle bölgede kuzeydoğu-güneybatı uzanımlı sağ yanal doğrultu atımlı faylar, kuzeybatı-güneydoğu uzanımlı sol yanal doğrultu atımlı faylar ile yaklaşık doğu-batı uzanımlı normal faylar oluşacak depremlere kaynaklık edecektir. Tarihsel kayıtlara göre bu faylar, 7,2 büyüklüğe varan depremler yaratmıştır. Bu faylara en yakın kıyısı olan İzmir ile Edremit arasındaki sahil şeridi boyunca var olan diri fayların, sismik aktivitelerinin sürekli izlenmesi, kent ölçeğinde haritalanması, geçmişte hangi depremlere kaynaklık ettiğinin ortaya konması ve deprem tekrarlama periyotlarının saptanması, deprem tehlike analiz çalışmaları açısından çok önemlidir."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İzmir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği İzmir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Ege Denizi'ndeki depremler haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Kasım 2017, Pazartesi
  • İmsak
   06:10
  • Guneş
   07:51
  • Öğle
   13:08
  • İkindi
   15:46
  • Akşam
   18:04
  • Yatsı
   19:33
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı