"Ayçe Dikmen" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Ayçe Dikmen" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Ayçe Dikmen

Ege Denizi bizi hem yakınlaştırıyor hem uzaklaştırıyor

ŞARKILARINI genç-yaşlı herkesin bildiği efsane şarkıcı Demis Roussos ilk kez Çeşme’de. Ukrayna’da konser verirken tanıştığı Erol Yaraş’ın davetiyle bu akşam vereceği konser için seyircilere ‘Karşılarında eski ve güzel bir şarap gibi daha olgun bir Demis Roussos bulacaklar’ diyen sanatçı, Yunanistan’ın ve dünyanın bugün içinde bulunduğu ekonomik krizden çıkabilmesi için Kemal Atatürk gibi siyaset adamlarına ihtiyaç olduğunu söylüyor.
Ajda Pekkan’ın kendisini ‘Şekerim’ diyerek çağırdığını söyleyen ve Türkçe konuşan Ermeni menajerinden çoğu argo birçok Türkçe kelime öğrendiğini anlatan sempatik şarkıcı, sohbetimiz sırasında sık sık ‘Of, Babam!’ diyerek bizi çok güldürüyor.

 

Ege Denizi bizi hem yakınlaştırıyor hem uzaklaştırıyor

TÜRKLER YUNANLILARDAN KİBAR
 
- Türkiye’ye gelmek size ne hissettiriyor?
- Türkiye’deyken kendimi zaten Yunanistan’da gibi hissediyorum. İnsanlar, kültür çok benzer sadece dilimiz farklı. Bence Ege Denizi, bizi hem çok yakın hem de çok uzak tutuyor. Bir de Türkler Yunanlılardan daha kibar.
- Türk seyirciler hakkında ne düşünüyorsunuz?
- Çok iyi, onlar beni çok seviyorlar ve şarkılarımı biliyorlar. Yoksa tekrar tekrar gelmezdim. Hele şu anda iki ülkenin ilişkileri çok çok iyi ve ben bundan dolayı çok mutluyum.

COUNTRY ALBÜMÜ ÇIKARACAĞIM

- Son albümünüzden bahseder misiniz?
- İki yıl önce Demis Rock ve Blues adlı bir albüm yapmıştım. Fakat bu sadece Avrupa’da yayınlandı. Oğlum discjokeylik yapıyor ve bazen benim şarkılarımı da kullanıyor.
- Bundan sonrası için planlarınız neler?
- Şimdi bir ‘country’ albümü yapmak istiyorum, hatta bunun için bu işin merkezi Amerika Nashville’e gidiyorum. Amerikalılarla Yunan müziği ile country müziğini karıştırarak bir albüm yapmak istiyorum. Müziğin anlamı yeni tecrübelere kapı açmasıdır.
- Hollywood filmleri için de müzikler yapmıştınız değil mi?
- Bladerunner filminin müziklerini de yapmıştım. Sinema için çalışmayı çok seviyorum. Hatta Fransa’da yeni bir film bitirdim. Yunan bir papazı oynadım. Başka film projelerim de var. Ekim ve kasımda da Amerika’ya turneye gidiyorum.

AJDA BANA HEP ŞEKERİM DERDİ

- Türk sanatçılarını tanıyor musunuz?
- Türkiye’de çok önemli sanatçılar var ama birçoğunu tanımıyorum. Eurovision’ı kazanan sanatçınızı biliyorum (Sertab Erener). Ama şunu söylemeliyim, Türk folklorüne hayranım. Bence Türk ve Mısır müzikleri en güzel oryantal müzikleridir.
- Ajda Pekkan sizin için ne ifade ediyor?
- Sevdiğim bir sanatçınız. Beni hep ‘Şekerim’ diye çağırırdı.

REHİN ALININCA SAVAŞI ANLADIM

- Uçağınızın teröristlerce kaçırılıp rehin alınmanız hayatınızın dönüm noktalarından biri mi?
- Ben 2. Dünya Savaşı’ndan hemen sonra doğdum. Savaşı görmemiştim. Ama uçağımız Lübnanlı teröristlerce kaçırılınca savaşın ne demek olabileceğini gördüm. Bu konu beni endişelendirdi, silahlı çocuklar görmek çok sıkıcı.
- Bir dönem obeziteyle savaşıp, bu konuda kitap yazdınız. Obezite bugün önemli bir sorunken ne düşünüyorsunuz?
- Evet bence bu konu çok önemli. Her diyet işe yarar ama sorun yapabilmek. Ben geçmişte bu konuda çok mücadele ettim. Kilo verdim, tekrar aldım ama bu sağlık için iyi değil.

UMARIM İÇ SAVAŞ ÇIKMAZ

- Yunanistan’ın bugünkü durumu hakkında ne düşünüyorsunuz?
- Ekonomik durum çok kötü ve ben çok endişeliyim. Umarım bunun sonucunda sosyal patlama ve iç savaş yaşanmaz. Çünkü politikacılar arasında çok büyük bir gerginlik var. Oysa Yunanistan’a yardım etmek için birlik olmaları gerekir. Çünkü politikacıların sorunu sadece sandalyelerini ve çıkarlarını düşünmeleri. Oysa sadece ülke ve toplumlarına hizmet etmeyi düşünmeliler. Herşey değişti, artık günümüzde gerçek siyasetçiler yok. Mesela sizin Kemal Atatürk gibi büyük adamlar siyasette yok.

KEŞKE ATATÜRK'Ü ÖRNEK ALSALAR

- Atatürk’ü iyi biliyor musunuz?
- O dönemde yaşamadığımdan
çok iyi biliyorum diyemem. Ama şu bir gerçek ki, sizin ülkeniz için çok
çok önemli şeyler yaptı ve bunlar bugün hala yaşıyor. İşte olması gereken bu. Keşke bugünün dünya politikacıları da Kemal Atatürk’ü örnek alsalar ve kişisel çıkarlarını, kavgalarını bırakarak aydınlık bir gelecek yaratabilseler.

X