« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Ege’de spor ondan sorulur

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Nalan Ülker, Hürriyet Gazetesi Ege Bölgesi Spor Haberleri Sorumlusu. Bölge sayfalarında çıkan spor haberlerini yönetiyor. Tüm Ege'nin kent ve ilçelerinin spor muhabirleri, spor haberleri Nalan'dan soruluyor. 10 yıl önce İzmir Spor Servisi'nde stajyer olarak başlatmışlar. O gün bugündür aynı serviste. Nalan Ülker, daha önce sporla hiç ilgilenmezmiş. ‘‘Şimdilik başlayayım, sonra başka bölüme atlarım nasılsa’’ diye düşünmüş başlangıçta. Oysa şimdi öyle bütünleşmiş ki mesleği olmuş. Acemilik günlerini, tümü de erkek olan servis arkadaşlarının desteğiyle geride bırakmış. Pazar günleri olmayan bir yönetici. Daha doğrusu yılda dört pazarı boş olan bir yönetici. Bir aylık yıllık izninde karşılaşabiliyor dört tembel pazarla. ‘‘Bekar olduğum için henüz dezavantaj değil. Ama zamanı geldiğinde buna katlanacak biri olacaktır herhalde...’’

Diğer servislerle kıyasla, spor servisindeki erkek arkadaşlarının davranışlarında farklılık oluyor mu?

- Genelde masa başındayım. İlk günlerde 'evin kızı' havasında davrandılar. Bilmediğim konularda uyardılar. Erkekler küçük yaşlardan itibaren sporla ilgili oldukları için daha bilgililer. Açığım çok fazlaydı. Yapı olarak meraklı ve kararlı olduğum için eksiklerimden dolayı gocunmadım. Küfürleşme çok fazla. Erkek kimliğini hissedebiliyorsunuz hemen. Küfrü sevmiyorum ama duyduğumda yadırgamıyorum. Psikolojik bir yansıma diye düşünüyorum. Spora ilgi, fanatizm...

Editör olduktan sonra evin kızı muamelesi değişti mi size karşı?

- Hayır. Yine evin kızıyım. Her konuda yardım görürüm. Ara sıra onlara çay hazırlarım.

Spor sayfalarının neredeyse tümü, yegane spor futbolmuş gibi futbola ayrılıyor?

- Spor sadece futbol değil tabii. Ama hitap ettiğimiz okur kitlesinin tercihi futbol. Birçok branşla ilgili haber de yapıyoruz. Sadece bu branşlar Türkiye'de ağırlıklı destek ve ilgi görmüyor.

Futbol maçlarına gidiyor musunuz?

- Olabildiğince gitmeye çalışıyorum. İzin günlerimde zevk için gidebiliyorum.

Basın tribününde meslektaşlarınız size nasıl bakıyor?

- İlk günlerde çok şaşırdılar. Sadece onlar değil, okuyucular da. Telefonda kadın sesi duyduklarında 'ilgiliyle görüşelim' diyorlar. Buyrun, benim, dediğimde duraksıyorlar. Şaşırdığını açıkça ifade eden okurlar da oluyor. 'Aa, bir bayanın bunlara cevap verebileceğini düşünmemiştim' diye. Ama alıştılar. Farklı ama hareketli, hoş branş. İstiyorum ki başka hanımlar da gelsin.

Kadın gazeteciler neden ilgi göstermiyor spor servislerine?

- Tamamen toplumsal olduğunu, aile yapısından kaynaklandığını düşünüyorum. Çocukların futbol oynamasına bile karşı çıkılıyor. 'Önce oku, adam ol' deniyor. Bu baskı, kız çocuğunun bu branşa ilgi göstermesini bile engelliyor. İletişim Bölümü'nde okurken sporla haşır neşir değildim.

PES ETTİĞİM GÜNLER

Ya sizin ailenizin spora bakışı nasıl?

- Sporla ilgili bir şey yaşamadılar. Ben, eğitimim sırasında herhangi bir spor dalıyla bile uğraşmadım. Meslek seçimimi yaptığımda ailemden en ufak bir tepkiyle karşılaşmadım. Asla karşı çıkmadılar. Yapıcı, destekleyici olmaya çalıştılar. İlk yıllarda pes ettiğim, evde ağladığım anlar oldu. Annem, 'Yapabileceğine inanıyorsan devam et' dedi. İnsanın yapabileceğine inanması ve hedeflemesi gerekiyor. Nitekim yaptım. Destek gördüm, engel olmadılar.

Kaç muhabirden sorumlusunuz?

- İzmir dışındaki bütün illerin ve ilçelerinin başta futbol olmak üzere spor olaylarıyla ilgili muhabirler. Büroların dışında fahri muhabirlerimizden de haberler alıyoruz. Bunun dışında teknik adamlarla ve yöneticilerle birebir görüşmek durumdayım.

Kulüp yöneticileri ile aranız nasıl?

- İlk günlerde çok fazla güven duymuyorlardı. Açıklamaları daha yüzeyseldi. Zamanla ve tecrübeyle karşılıklı güveni oluşturdum.

Ege Bölgesi'nde kaç futbol takımı 1. Lig'de?

- Çanakkale Dardanel Spor ve Altay 1. Lig'de.

Altay'la özel bir ilişkiniz de var?

- Kongre üyesiyim. Yönetim kurulunu belirleyen oylardan biri de benim. İlk yıllarda kulüplerle ilgili değildim. Sonra diyaloglarım arttı. İzmir aşığıyım. Renkleri güzel. Siyah-beyaz. Altay, önemli ve köklü bir kulüp. Türkiye'nin en eski spor kulüplerinden. 1914'te kuruldu.

İZMİRLİ TARAFTAR

İzmir'in üç güzel semtinin üç önemli kulübü var?

- Alsancak'ta Altay, Güzelyalı'da Göztepe, Karşıyaka'da Karşıyaka... Hepsi de İzmir'i simgeleyen, son derece saygı duyduğumuz kulüpler. İzmir'de sporun nabzını tutuyorlar.

Semtlere göre taraftarın davranışları değişiyor mu?

- Kesinlikle. Taraftarlar ilginç görüntüler sergiliyor. Ülke takımının taraftarıyla İzmir'in üç takımının taraftarını kıyaslayamazsınız. Göztepe taraftarı çok çok özel. Türkiye'nin dikkatini üzerine çekecek farklılıkta. Takım yenildiğinde bu taraftar, futbolcularını alkışlar, omuzlarına alır ve desteğini sonuna kadar sürdürür. İlginç bir aile bütünlüğü sergiliyorlar. Dolayısıyla hep takdir ederim. Karşıyaka seyircisi, biraz hırçın. Son derece hassas dengesi var. Takımına kızdığında son derece agresif olabiliyor. Saatli bombaya benzetiyorum onları. Altay seyircisi az ama daimi. Hep aynı kişiler gelir.

Ege'de diğer sporlar, örneğin basketbol ne alemde?

- Basketbolda son iki yılda önemli atak var. Gelecek için umut veriyor.

Futbol dışındaki sporların sayfalarca haberinin yapılacağına ilişkin hayalleriniz var mı?

- Evet. Mesela buz pateni çok estetik ve şık bir spor. Keşke imkanlarımız geniş olsa da dünya kupalarına katılabilsek.

Meslekte neleri hedefliyorsunuz?

- Yaptığım işi seviyorum. Spordan kopmayı hiç düşünmüyorum. Bana bir dönem, başka bir branşta da kendimi gösterebileceğim söylendi, teklif edildi. Ama kopmam zor. Önemli bir projem olmadı. Kendimi geliştirebileceğim herhangi bir ortamda işimi yapabilirim. Buranın da İstanbul olduğunu düşünüyorum.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler