Ege Haberleri

  Ege’de 2010 hedefi 750 milyon dolar

  Hürriyet Haber
  18.08.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ge’de 2010 hedefi 750 milyon dolarGeçen yıl 606 milyon dolarlık yaş sebze ve meyve ihracatı yapan Ege Bölgesi, kriz nedeniyle bu yıl eksi bakiye verecek. Birlik Başkanı Türkmenoğlu yeni yıldan umutlu.

  TÜRKİYE’nin toplam 40 milyon ton olan yaş sebze meyve üretiminin ancak yüzde 5’lik bölümünü ihraç edebildiğini söyleyen Ege İhracatçı Birlikleri Başkanlar Kurulu Başkanı Mustafa Türkmenoğlu, iç piyasada da layıkıyla tüketilmediğini savundu. Türkmenoğlu, “Kısa sezonda satan satmakta, satamayanın malı ise elinde kalmaktadır. Böyle olunca, üretici de kazanamıyor, ihracatçı da ürünü yeterince değerlendiremiyor. Bu, hemen her ürünün yetiştiği coğrafyamızda, herkesin sorumluluk bilinci içerisinde üzerinde kafa yorması gereken bir durum” dedi.
  Maliyetler sorun
  İhracat ayağında üretimimizin yabancı alıcının istediği standartlarda ve koşullarda olamayışı ve tanıtım eksikliği, kısa ürün sezonunu uzatacak çeşitte ürün yokluğu, soğuk hava depolarının yetersizliği ve girdi maliyetlerinin sorun olduğunu anlatan Türkmenoğlu, şöyle devam etti:
  Yüzde 5 düştü
  “Ülke genelinde 2008’de yaklaşık 2.9 milyar dolar olan ihracat, 2009’un ilk yedi ayında 1.6 milyar dolar oldu. Yılın geriye kalan zamanında bu rakamın yüzde 5 düşüşle gerçekleşeceğini düşünüyoruz. Birliğimizin 2008 ihracatı ise, yaş meyve ve sebze olarak 143 milyon, mamul olarak 463 milyon dolar olmak üzere toplam 606 milyon dolar gerçekleşti.”

  ÇÖZÜM ÜRETİCİDE

  Yaş meyve sebzede Almanya başta olmak üzere, Batı Avrupa ülkeleri, Bulgaristan, Makedonya, Sırbistan, Romanya, Balkan ülkeleri, Rusya Federasyonu, eski Doğu Bloğu’nun ana alıcı durumunda olduğunu belirten Türkmenoğlu, son yıllarda Rusya pazarında ciddi bir atılım yaşadıklarını kaydetti. Ancak bu pazarda zaman zaman sıkıntılar yaşandığını belirten Türkmenoğlu, kesin çözümün üreticinin elinde olduğunun altını çizdi. Türkmenoğlu, “İhracatçının, bir konteyner içerisinde yer alan 400 kiraz üreticisinin malını birebir analiz ettirmesi mümkün değil. Kalıntı sorunu yaşıyoruz” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı