Ege: Asya krizinden korkmak gereksiz

Hürriyet Haber
16 Mart 1998 - 00:00Son Güncelleme : 16 Mart 1998 - 00:01

Asya Krizi’nin beklenen olumsuz etkilerinin kendini belirgin biçimde hissettirmediğini söyleyen Hazine Müsteşarı Yavuz Ege, krizin özellikle tekstilde Türkiye’nin lehine sonuç vereceğini savundu.

Dış Ticaret Müsteşarı Yavuz Ege, 5 Uzakdoğu ülkesinde yaşanan finans krizinin, daha çok demir çelik ve tekstil sektörleri açısından beklenen olumsuz etkisinin şu ana kadar belirgin biçimde gözlenmediğini belirtirken, krizin özellikle tekstil açısından Türkiye'nin lehine de sonuç verebileceğini söyledi. Ege, krizin Türkiye'nin 29 milyar dolarlık ihracat hedefini etkilemeyeceğini bildirdi.

Yavuz Ege, Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) ve Dış Ticaret Müsteşarlığı'nın işbirliğiyle düzenlenen 'Asya Krizi ve Türkiye'ye Etkileri' konulu seminerde, ekonomi muhabirlerine krizin nedenleri ve Türkiye'ye olası yansımaları hakkında bilgi verdi. Ege, finansal krizin yaşandığı Tayland, Malezya, Endonezya, Filipinler ve Güney Kore'nin 1996'da Türkiye'nin toplam ihracatında yüzde 1.8 olan payının krizin başladığı 1997'de yüzde 1.3'e inerken, ithalattaki payın yüzde 2.8'den yüzde 3.4'e çıktığını anlattı. Bu durumun ülkelerin yaptığı devalüasyon ve dampingli mal satışından kaynaklandığını belirten Ege, sözkonusu koşulların üçüncü pazarlarda rekabet açısından da dolaylı olarak Türkiye'yi etkileyebileceğine işaret etti. Ege, beş ülkeye olan ihracatta demir çeliğin yüzde 47, elektrikli makinaların yüzde 15, tütünün yüzde 8, pamuğun yüzde 5 pay aldığını anlattı.

TEKSTİL SEKTÖRÜ

Beş ülkenin özellikle iplik stoklarını dampingli satışlarla eritmeye çalıştığını belirten Ege, bu ülkelerin Türkiye'ye de iplik satmak için çabaları olduğunu, ancak şu ana kadar önemli miktarda bir giriş belirlenemediğini söyledi. Ege, dampingli mal girişinden aynı ya da benzer malı üretenlerin rahatsız olacağını, ancak Türkiye'de üretilmeyen ara malların girmesinin ucuz girdi olarak olumlu etki yaratabileceğini vurguladı. Sanayici Halit Narin'in 'Krizden Türkiye tekstilde olurmayeye izin vermediklerini, döviz rezervlerinin sanıldığı gibi büyük olmadığının sonradan anlaşaldığını, borçlarının tamamına yakınının kısa vadeli olduğunu, ekonomilerinin dev şirketlere dayandığını, borç-sermaye yapılarının bozuk olduğunu anlattı.

Türkiye'nin bu ülkelerle hiçbir benzerliği olmadığını belirten Ege, benzer bir kriz olasılığının bulunmadığını kaydetti.


Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı