« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Efsaneler de biter !

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Devrim SAĞIROĞLU

Mümin- İlhan, Faik- Kamuran, İsmail, Nuri- Nihat, Vahap, Fethi, B.Burhan, Ender.. Bu ekibe, rahmetli Necdet ile Abdurrahman'ı da ekleyin. Veya bir başka takım.. Ali- K.Mehmet, Çağlayan- Hüseyin, B.Mehmet, Nevzat- Nihat, Ertan, Fevzi, Gürsel, Halil..

Hatırlayanınız var mı ? Futbola meraklı olan ve yaşı 50'ye merdiven dayayanlar, mutlaka anımsar. Bunlar, tam 30 yıl öncesinin Eskişehirspor ve Göztepe takımları.. Bir zamanların, sahalarda fırtına gibi esen efsane ekipleri.. Aradan bu kadar sene geçmesine rağmen, bir çırpıda sayılan onbirleri..

‘‘Peki, şimdi neredeler’’ diye soracak olursanız, biri 2.Lig'de tutunmaya çalışıyor, diğeri aynı ligin play-off grubunda sonuncu ! Çeşitli nedenler, ekonomik sorunlar, kötü yönetim, onların sonunu hazırladı. Ve bu efsane takımlar, yavaş yavaş, içini kemiren hastalıklarla mücadele edemeyerek, kayboldu gitti. Şu 30 yıl öncesinin Göztepe ve Eskişehir takımlarını yeniden izleyebilmek için, neler vermezdim ? Seyrederken büyük keyif alırdınız.. Her ikisinin de, Ankara'da 20 bin seyircisi vardı. Herkes aynı nedenlerle maça gelir, tribünleri doldururdu. Bu seyirci sayısına, kendi taraftarları dahil değildi. Eskişehirspor'un 1.Lig'de şampiyonluk kovaladığı sezon, rahmetli Namık Sevik ilk kez, kırmızı-siyahlıların PTT ile oynadığı maçı izlemek amacıyla Ankara'ya gelmiş, ancak izdihamdan 19 Mayıs Stadı'ndan içeri girememişti !

Anlattıklarımız, acı-tatlı anılar.. Anımsanmak güzel. Ne var ki, ideal olanı kalıcılık.. Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş'ı neden, devamlı gündemimizde tutuyoruz ? Kalıcı olduklarından. Bir asıra varan kalıcılıklarını sürdürdüklerinden ötürü..

Bunların başarısızlıkları hiç olmadı mı ? Bazıları, 12 yıldan fazla şampiyonluk hasreti çekti. Üçü de küme düşme tehlikesi yaşadı. Ama, sarsılmadılar ve hep ayakta kaldılar..

Aynı şeyleri, önümüzdeki yıllarda Trabzonspor'a da söylemek istiyoruz. Çünkü o, Anadolu'nun gururu.. Elde ettiği 6 şampiyonluk ve sayısız kupalarla, gönlümüzde taht kurmuş bir takımımız.. İstanbul'a baş kaldıran bir isyankar !

Ağır eleştirilerimiz, iyi yönetilmesi, başarılara koşması, ayakta kalması ve kalıcı olması için.. 14 yıl beklediği şampiyonluğu kucaklıyarak ivme kazanması, damarlarına taze kan pompalanması için !

Yoksa, ‘‘Bir zamanlar, Şenol- Turgay, Necati, Kadir, Cemil- Bekir, Hüseyin, Ali Yavuz (Tuncay)- Ali Kemal, Necmi, Ahmet'ten kurulu, efsanevi bir Trabzonspor takımı vardı’’ demek için değil !Bunları da Beğenebilirsiniz