Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Efsane yönetmen Bergman öldü

  Hürriyet Haber
  30 Temmuz 2007 - 11:53Son Güncelleme : 30 Temmuz 2007 - 13:43

  Sinema dünyası yaşayan en büyük efsanelerinden birini kaybetti. İsveçli yönetmen Ingmar Bergman, 89 yaşında hayata veda ettti. Ünlü yönetmenin kızı Eva Bergman, İsveç TT ajansına yaptığı açıklamada, ünlü yönetmenin İsveç'in Faaro adasında öldüğünü söyledi.

  "Yedinci Mühür" filmi belleklere kazınan  ünlü İsveçli yönetmen İngmar Bergman, 89 yaşında İsveç'in Faro  adasındaki evinde öldü.

  Film yönetmenliğinin yanı sıra tiyatro oyunları, roman ve senaryolar da  yazmış olan Bergman'ın kızı Eva Bergman, yaptığı açıklamada, ünlü  yönetmenin "huzur içinde" öldüğünü belirtti. Eva, bol ödüllü yönetmenin  ölüm nedenini ve ne zaman öldüğünü açıklamadı.

  İngmar Bergman'ın, ailesi ve dostlarının katılacağı cenaze töreninin  tarihinin henüz belirlenmediği kaydedildi.

  Dagens Nyeter adlı İsveç gazetesine göre, Bergman bu sabah yerel saatle  07.00 civarında öldü.

  1918 yılında Uppsala'da doğan Bergman, 1940'larda tiyatroyla başladığı  meslek yaşamı boyunca, aralarında başta "Yedinci Mühür" olmak üzere  "Yaban Çilekleri", "Çığlıklar ve Fısıltılar", "Persona", "Evlilik  Yaşamından Sahneler", "Sonbahar Sonatı" ve "Fanny ve Alexandre" gibi baş  yapıtlarının da bulunduğu 54 filme, ayrıca 126 tiyatro yapımına ve 39  radyo oyununa imza attı.

  1945 yılında kendini modern yollardan ifade edebileceği tek yolun sinema olduğuna karar veren İngmar Bergman, film çekmenin kendisi için, yemek,  içmek veya sevmek gibi bir ihtiyaç olduğunu söylüyordu.

  1955'de "Bir Yaz Gecesi Gülümsemeleri" adlı filmiyle uluslararası çapta  ilk başarısını yakalayan ve kadınların yönetmeni olarak nitelenen  yönetmen, filmlerinde, Maj Britt Nilsson, Harriett Andersson, Eva  Dahlbeck, Ulla Jacobsson ve Liv Ullmann gibi kadın oyunculara rol verdi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı