Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Efsane geri dönsün

SON otuz yıla damgasını vuran Efes Pilsen sendeliyor. En azından finallerde görmeye alıştığımız Efes’in yerinde yeller esiyor.

Transfer ettiği oyuncular bir sene oynayıp takımdan ayrılıyorlar.

Böyle olunca takım olma olgusu yaratılamıyor, Avrupa’da ve ligde başarılı olmak isteyen lacivert beyazlı ekip çıkmaza doğru sürükleniyor.

Son iki sene içinde Fenerbahçe karşısında 10 kez yenilmesi ve bu maçlardaki seyirci sayısı tam bir facia.

Otuz senede içeride ve dışarıda elde ettiği başarılarla Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş gibi seyirci potansiyeli her zaman belli bir seviyenin üstünde takımlara karşın basketbol sevgisi ile yoğrulmuş taraftar kitlesi elde etmiş Efes Pilsen’in bu yıl oynadığı maçlarda bunu da yitirdiğini gördük.

Bu takımın Birinci Lig’e çıktığı tarihten itibaren yedi sene oynamış kaptanlığını ve menajerliğini yapan, bu forma altında şampiyonlular yaşamış biri olarak beni çok üzüyor.

Efes Pilsen’e ihtiyaç var

Biliyorum ki o yıllarda benimle birlikte oynayan Aytek, Ömürden, Mehmet gibi Milli Takımlara da damgasını vuran arkadaşlarımla, Pano Natof, Faruk Akagün, Aydın Örs aynı duygular içinde.

Efes Pilsen’in oynadığı basketbol ve elde ettiği başarılarla ekol olmuş, Avrupa’da fırtına gibi eserek ’Avrupa Fatihi’ unvanını elde etmiş bir kulüp olarak artık silkinmesinin zamanı geldi.

Firmaların Fenerbahçe, Beşiktaş, Galatasaray gibi takımlara hatırı sayılır maddi destek verdikleri bir ortamda tekrar toparlanıp ortaya çıkmamın da kolay olmadığını söylemekte de fayda görüyorum.

Hele hele Beşiktaş’tan sonra kendi salonunu yapacak Fenerbahçe’nin önünde eski şaşaalı günlere dönmek kolay olmaz.

Türk basketbolünün Efes Pilsen’e ihtiyacı var.

Yıllarca alt yapı çalışmaları ile Milli Takımlarımıza hizmet vermesini, Avrupa’da elde ettiği başarılarla basketbolcularımızı cesaretlendirip gerek kulüp, gerekse Milli Takımlarımızın Avrupa başarıları elde etmesinde önder rolü oynamasını hiçbir basketbolsever unutamaz.

Bir de Tuncay Özilhan’ın alacağı radikal kararlar çok önemli. 30 yıllık bir tecrübeye sahip Tuncay Beyin Efes Pilsen’e bugüne kadar gönül vermiş basketbolseverleri sevindirmenin yanı sıra Efes Efsanesi’ni geri döndürmesinin zamanıdır.
X

YAZARIN DİĞER YAZILARI