Ege Haberleri

EGE

  Efsane başkana para bulunamadı

  Banu ŞEN / HÜRRİYET
  20.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Ömrünü İzmir’e adayan, bu uğurda kızını dahi kaybeden efsane başkanın hazin öyküsü ve kurduğu çocuk hastanesini anlatan film para engeline takıldı.

  İZMİR’de iki dönem belediye başkanlığını yapan Dr. Behçet Uz’un 14 yaşında ölen kızına ithafen çekilen belgesel maddi yetersizliğe takıldı. 50 bin liraya mal olacak ve Dr. Behçet Uz Çocuk Hastanesi’ni anlatacak filmin tamamlanabilmesi için 30 bin TL’ye daha ihtiyaç var. Sağlık Bakanlığı yapan, fuarın kurucusu, Atatürk Ormanı’nın yaratıcısı, veremle mücadeleyi ve kanserle savaşı başlatan, İzmir’i 1922 yangınından sonra küllerinden inşa eden adam olarak bilinen Dr. Uz’un hazin hikayesine de yer verilen belgesel, hastane ve İzmir’in geçmişiyle ilgili önemli bilgileri aktaracak.

  Efsane başkana para bulunamadı

  Gelecek kuşaklar için
  Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin belgesel projesi geçen şubatta hayata geçti. Dr. Behçet Uz’un üstün çabası ve gayretleriyle 1938’de temeli atılan hastane yarım asrı aşkın süredir, Ege ve ülkenin dört bir yanından gelen çocuk hastalara hizmet sunuyor. Yüzlerce uzman hekimin yetişmesine de öncülük eden hastanenin dünden bugüne oluşturduğu sağlık köprüsünü gelecek kuşaklara aktarmak için hazırlanan projenin danışmanlığını, İzmir’i Sevenler Derneği Başkanı Sancar Maruflu, yönetmenliğini Burak Alanyalı, senaryo yazarlığını Işık Güngördü yapıyor.

  Efsane başkana para bulunamadı

  Kısıtlı imkanlarla
  Selçuk Dirim ve Gonca Arkoç’un başrol oynadığı filmin yönetmeni Burak Alanyalı, farklı bir perspektifle hastane, İzmir, Dr. Behçet Uz ve bir hikayenin anlatıldığı dört konu işlediklerini söyledi. Alanyalı, filmin dramatize edilmiş belgesel ve süresinin 90 dakika olduğunu ekleyerek, ekonomik sıkıntıları aştıkları takdirde bir haftada kurgusunu yapacaklarını belirtti. Selçuk Dirim ise kısıtlı imkanlarla çekimi gerçekleştirdiklerini, daha çok desteğe ihtiyaçları olduğunu kaydetti.

  Efsane başkana para bulunamadı

  İzmirlilere katkı çağrısı

  Film ekibi, başta Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan olmak üzere, Yaşar, Dalan ve İngi Holding yetkililerine verdikleri destek için teşekkür etti, “Kalan rakam için İzmirlilerden katkı bekliyoruz” dedi.

  Efsane başkana para bulunamadı

  Hazin hikaye

  BELGESEL, Dr. Behçet Uz’un 14 yaşında ölen kızı Mübeşşir’e ithaf edildi. Sağlık Bakanlığı ve İzmir Belediye Başkanlığı döneminde pek çok ilki hayata geçiren Uz, bütün bunları yaparken kızının hastalığının farkında değildi. 1935’te kızını kalp romatizmasından kaybetti. Film, Dr. Uz’un bu acısını anlatan bir sahneyle başlıyor... Uz, kızını kaybettikten sonra Eşrefpaşa’da tüm İzmir’i gören tepeye çıkıp, şöyle haykırıyor: “Ey İzmir! Bir çocuk hekimi olarak, öz kızımla ilgilenemedim. Onu kaybettim. Her şeyimi sana, seni baştan yaratmak için verdim. Ama yine de senin için çalışmaya, her şeyimi sana vermeye devam edeceğim!”
  Dr. Uz, Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım’ın en güvendiği doktorlardan biriydi. İzmir’de çocuk hastanesi açma fikri Zübeyde Hanım’dan gelmişti. Uz kolları sıvadı, zorlu bir süreç başlıyordu. Maddi imkansızlıklara rağmen valilik, belediye ve halktan yardım toplayarak 900 bin TL olan keşif bedelli inşaata 30 bin TL ile başladı. Böylece, Türkiye’de ilk çocuk hastanesinin temeli 23 Nisan 1938’de atılmış oldu. Değerli doktorlar yetiştiren hastane değerli bir sağlık köprüsü oldu. Bugünkü başhekimliğini Prof. Dr. Nurettin Ünal’ın yaptığı hastanenin belgeselde tüm hikayesi ele alınırken, İzmir ve Dr. Uz da anlatılıyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı