Ege Haberleri

EGE

  'Eflatun' finalde!

  Hürriyet Haber
  15.01.2015 - 01:19 | Son Güncelleme:

  İzmir Üniversitesi öğrencisi Ceyda Kaya'nın kısa filmi "Eflatun", TÜSİAD'ın cinsiyet eşitliği konusunda farkındalık yaratmak amacıyla üniversite öğrencileri arasında Kadın-Erkek Eşitliği Hakkında Her Şey adıyla düzenlediği kısa film yarışmasında finale kaldı.


  İzmir Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencisi Ceyda Kaya, geçen yıl diyabet hastalığına dikkat çekmek amacı ile Türkiye'de çapında düzenlenen '10 Şeker Yönetmen Aranıyor' isimli Kısa Film Yarışması'nda "Boyunuzun Ölçüsü Alınmadan Belinizin Ölçüsünü Alın" filmiyle birinci oldu. Kaya, bu kez de "Eflatun" adlı 5 dakikalık kısa filmi ile TÜSİAD'ın cinsiyet eşitliği konusunda farkındalık yaratmak amacıyla üniversite öğrencileri arasında Kadın-Erkek Eşitliği Hakkında Her Şey adıyla düzenlediği kısa film yarışmasında finale kaldı. 'En fazla 1 dakika' ve 'En fazla 5 dakika' kategorilerine 178 filmin başvurduğu yarışmada Ceyda Kaya'nın filmi "Eflatun", finale kalan 13 filmden biri oldu.
  5 dakikalık kısa filminde şiddet görmesi nedeni ile 3'üncü sayfa haberlerinde yer alan değil, insan olarak karşı cinsle eşit muameleyi gören kadını temsil etmeyi amaçladığını ifade eden Kaya, "Platon, her birimiz bir insanın tamamlayıcı parçasıyız, der. Ben de Hem Platon'a atıfta bulunmak hem de kadının pembe ve erkeğin de mavi kimliğini birbiri içinde kaynaştırıp sadece insan olma durumuna vurgu yapmak için filmimin adını Eflatun koydum" dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı